Založ si blog

Vedecké kapacity potvrdzujú 12 000-ročný cyklus

Špecialista na medzinárodné daňové právo a kvalifikovaný časticový fyzik Prof. Doc. Egon Cholakian bol čestným hosťom medzinárodného fóra „Globálna kríza. Východisko existuje.“

Uvádzame druhú časť z jeho prezentácie o prepojení medzi klímou, geofyzikálnym narušením Zeme, legislatívnymi záležitosťami a národnou bezpečnosťou. 

Fundovanosť názorov prof. Cholakiana je podložená jeho celoživotnými skúsenosťami. Na začiatku svojej kariéry pôsobil ako analytik daňovej legislatívy pri prezidentskej komisii pre medzinárodnú obchodnú a investičnú politiku v Bielom dome – za prezidenta Nixona a prezidenta Forda. V čase, keď bol členom Harvardského úradu pre legislatívny výskum a pôsobil v redakčnej rade Harvardského časopisu pre legislatívu, súčasne pracoval ako legislatívny daňový analytik v Spoločnom daňovom výbore, vo Výbore pre cesty a prostriedky a pre Financie – Snemovňa reprezentantov a Senát Kongresu USA (92. a 93. zasadnutie Kongresu). Spolupracoval s Reaganovým kuchynským kabinetom a Reaganovým Bielym domom, kde bol úzko zapojený do projektu strategickej obrannej iniciatívy prezidenta Reagana. Celkovo spolupracoval so štyrmi prezidentami Spojených štátov.

„Teraz sa poďme porozprávať o sopkách. Táto časť mojej prezentácie bude zameraná na kataklizmatickú sopečnú činnosť – historickú aj nadchádzajúcu – a na jej pravdepodobný vplyv na ľudstvo.

Či už sa na túto hrozbu pozeráme z hľadiska národnej bezpečnosti alebo prírodných katastrof, vyžaduje si bezodkladnú pozornosť celého sveta. Preto dúfame, že z tejto úvodnej prezentácie sa nakoniec zrodí plán na riešenie tohto problému. Za týmto cieľom bude použitý 12 000-ročný vývojový sopečný cyklus, na základe ktorého budeme skúmať faktory, ktoré vedú k mojim tvrdeniam. Moje rozhodnutie použiť 12 000-ročný cyklický barometer vyplynulo z klasického geologického výskumu, ktorý zahŕňal empirické skúmanie údajov z ľadových jadier, sedimentárnych usadenín, ľadovcových stôp, paleomagnetického výskumu a datovania archeologických vykopávok.

Zvýšená frekvencia mimoriadnych geofyzikálnych udalostí poukazuje na výraznú nestabilitu v zemskom jadre. Táto nestabilita sa prejavuje vo forme intenzívneho tepla ako následok roztavenej magmy, ako sme toho boli svedkami len pred niekoľkými týždňami.

Seizmické udalosti, ktoré sa dnes pred nami odohrávajú, by sme nemali prehliadať alebo podceňovať. Zemetrasenia v Turecku a Sýrii, ku ktorým sa pridali série sopečných erupcií a podružné aktivity, by mali byť dostatočným varovaním pred blížiacim sa nebezpečenstvom na prahu našich dverí. Ak by v niektorej z geošpecifických oblastí Číny (alebo inde na planéte) došlo k zemetraseniu, ktoré by vyvolalo podobnú silu, aká nedávno postihla Turecko, takáto mimoriadna udalosť by skutočne mohla vyvolať sopečnú činnosť až v takej vzdialenosti, ako je Yellowstonská kaldera nachádzajúca sa v Severnej Amerike. Vulkanické siete sú skutočne intaktné, a to vo všetkých ohľadoch. Ak by k tomu došlo, následky by mohli byť zničujúce a potenciálne by mohli vyústiť do následnej erupcie Yellowstonského supervulkánu. Okrem toho by takáto katastrofická udalosť mohla aktivovať aj prepojenú sieť sopiek na celom svete. V tomto poslednom scenári by bol pravdepodobne ohrozený osud ľudstva.

Sopky vybuchujú, keď sú splnené určité podmienky. V súčasnosti sa v zemskom vnútri pozoruje nárast magmatickej aktivity, čo v konečnom dôsledku prinesie zvýšenú vulkanickú činnosť (ako sopiek, tak aj supervulkánov), pretože magma uniká na povrch. Aj keby sa vonkajší vplyv na zemské jadro úplne zastavil, na základe existencie zotrvačnosti by sa dalo predpokladať, že erupcie budú pretrvávať. To podnecuje nevyhnutnú otázku, či by človek mohol sopečné erupcie kontrolovať, regulovať alebo im dokonca zabrániť? Môžeme skutočne zneškodniť sopečné erupcie?

Erupcia sopky je vyvolaná výstupom magmy a zvýšením tlaku vo vnútri sopky. Po dosiahnutí povrchu sa magma uvoľňuje v dôsledku odplyňovania. Proces erupcie sprevádza aj séria malých zemetrasení, ktoré spôsobujú posun okolitých zemských dosiek, čo môže ovplyvniť pohyb magmy smerom nahor. Sopky v skutočnosti fungujú ako ozdravný mechanizmus našej planéty, ktorého cieľom je stabilizovať magmatické výrony…“

Celá reč z vystúpenia prof. Cholakiana stojí za vypočutie. Tak ako aj všetky ostatné, ktoré odzneli na tomto fóre. Čoraz viac ľudí chápe súvislosti medzi narastajúcimi klimatickými zmenami, skutočnou príčinou a následkami. Na základe faktov a príslušných informácii sa snažia hľadať riešenie a podstatné je, že “Východisko existuje“.

Zdroj: creativesociety.com

Otvorený list Tebe, kto čítaš tieto riadky

26.05.2023

„Nikdy nepochybujte, že malá skupina uvážlivých, zanietených ľudí môže zmeniť svet; skutočne, to je to jediné, čo ho kedy zmenilo.“ Margaret Mead Milý čitateľ,nepoznáme sa. Možno si sem zablúdil, pretože si chceš na chvíľku oddýchnuť od pracovných činností. Možno si čítaním krátiš čas u lekára. Alebo si maminou na materskej, ktorej práve zaspalo [...]

Čím viac ukážeš, tým viac zarobíš

21.05.2023

Nejak tak sa dá zhrnúť princíp jednej z najnovších sociálnych sietí, na ktorú som narazila. Posúva hranice ešte vyššie. Vlastne oveľa nižšie. Aj tak fungujú Overtonové okná v praxi. To, čo sa ešte prednedávnom zdalo nemorálne, vulgárne a skazené, sa stáva #trend. Poďme na čísla Nemenovaná sieť má registrovaných približne 188 miliónov užívateľov. Počet [...]

Dôležitý zápas

19.05.2023

To, že sú majstrovstvá sveta v hokeji, sa nedá nevšimnúť. Zachytávam úryvky z rozhovorov cestou v autobuse, na prechádzke mestom, pri nákupoch. „Máme za sebou ťažký zápas. Celý som sa pri ňom spotil. Ale našim som fandil. Prehrali. No dôstojne. Nevzdali sa. Som na nás hrdý,“ započujem. V obchode som si všimla „nenápadnú“ reklamu, ktorá pripomína, že treba [...]

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Kyjev zasiahol najväčší útok dronmi od začiatku invázie

28.05.2023 06:50, aktualizované: 07:33

Na Kyjev zaútočilo štyridsať dronov. Bol to najväčší útok na mesto od začiatku invázie, letecký poplach trval päť hodín.

ódor, horváth, vašáková, vláda odborníkov

Prídeme o 4 miliardy eurofondov? Odborníci kritizujú vládu aj systém čerpania

28.05.2023 06:00

Masívnu časť financií z európskych zdrojov musí Slovensko vyčerpať do konca tohto roka, inak o túto sumu nenávratne prídeme.

Dolár

Biden a McCarthy sa dohodli na zvýšení limitu dlhu USA

28.05.2023 05:55

Ak by demokrati a republikáni nenašli zhodu, hrozila by USA platobná neschopnosť už 5. júna, čo by malo vážne dopady na celosvetovú ekonomiku.

británia, letisko, heathrow

Cestujúci pre technický problém čakajú hodiny na britských letiskách

27.05.2023 20:39

Technický problém má za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 406436x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu