Založ si blog

Takmer 700 zemetrasení

Pred viac ako 10 rokmi som netušila, že zemetrasenia s určitou relatívne nízkou magnitúdou sa dejú na našej planéte každý deň v desiatkach až stovkách. Od zemetrasenia na Haiti v roku 2010 som si o tomto jave začala študovať viac. A nie som sama. Stúpajúcej tendencii týchto udalostí venujú pozornosť nielen vedci, ale aj ľudia, ktorí žijú či už v postihnutých alebo seizmicky náchylných oblastiach.

Zemetrasenia sú len jednou časťou z mnohých  prírodných katastrof, ktoré môžu spôsobovať následne ďalšie reťazové reakcie ako sú tsunami, či výbuchy sopiek. Od posledného fóra (november 2022), sa za 161 dní na celom svete vyskytlo 686 silných zemetrasení s magnitúdou 5 a viac. Z toho 10 zemetrasení malo ničivú magnitúdu 7.

Niektoré regióny zažili zemetrasenie s takouto magnitúdou po prvýkrát.  Dňa 29. novembra 2022 Kanadu zasiahlo niekoľko silných zemetrasení, pričom jedno z nich dosiahlo magnitúdu 5,8, čo bolo prvýkrát v histórii tohto regiónu. Silné zemetrasenia na celom svete mali za následok straty na životoch.

Dňa 21. novembra 2022 si plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,6 v Indonézii vyžiadalo 318 obetí a viac ako 7 500 ľudí bolo postihnutých. Všimnite si, že predtým takúto spúšť a straty na životoch spôsobovali veľmi silné zemetrasenia s magnitúdou najmenej 6 alebo dokonca vyššou, ale teraz sa už stávajú osudnými seizmické udalosti s nižšou magnitúdou.

Zemetrasenia, ktoré otriasli svetom

Svetom otriasli dve katastrofálne zemetrasenia s magnitúdou 7,8 a 7,5 v Turecku a Sýrii. Dotrasy pokračovali aj o mesiac neskôr, pričom do začiatku marca ich bolo viac ako 11 000. Až 2 500 z nich malo vysokú magnitúdu. Len niekoľko minút po zemetrasení prišlo podľa oficiálnych údajov o život viac ako 50 000 ľudí.

Deň pred touto udalosťou, 5. februára, zasiahla ostrovy Fidži a Mariánsku priekopu séria hĺbkových zemetrasení s hĺbkou viac ako 500 km. Práve zemetrasenie s hlbokým ohniskom v Mariánskej priekope mohlo byť spúšťačom tureckej a sýrskej katastrofy.

Za pozornosť určite stojí aj graf z monitorovaných údajov, ktoré môžete sledovať aj na stránke geocenter.info alebo na sociálnej sieti je nový kanál KlimatickákrizeCzSk.

Zdroj: creativesociety, fórum: “Globálna kríza. Východisko existuje”

Otvorený list Tebe, kto čítaš tieto riadky

26.05.2023

„Nikdy nepochybujte, že malá skupina uvážlivých, zanietených ľudí môže zmeniť svet; skutočne, to je to jediné, čo ho kedy zmenilo.“ Margaret Mead Milý čitateľ,nepoznáme sa. Možno si sem zablúdil, pretože si chceš na chvíľku oddýchnuť od pracovných činností. Možno si čítaním krátiš čas u lekára. Alebo si maminou na materskej, ktorej práve zaspalo [...]

Čím viac ukážeš, tým viac zarobíš

21.05.2023

Nejak tak sa dá zhrnúť princíp jednej z najnovších sociálnych sietí, na ktorú som narazila. Posúva hranice ešte vyššie. Vlastne oveľa nižšie. Aj tak fungujú Overtonové okná v praxi. To, čo sa ešte prednedávnom zdalo nemorálne, vulgárne a skazené, sa stáva #trend. Poďme na čísla Nemenovaná sieť má registrovaných približne 188 miliónov užívateľov. Počet [...]

Dôležitý zápas

19.05.2023

To, že sú majstrovstvá sveta v hokeji, sa nedá nevšimnúť. Zachytávam úryvky z rozhovorov cestou v autobuse, na prechádzke mestom, pri nákupoch. „Máme za sebou ťažký zápas. Celý som sa pri ňom spotil. Ale našim som fandil. Prehrali. No dôstojne. Nevzdali sa. Som na nás hrdý,“ započujem. V obchode som si všimla „nenápadnú“ reklamu, ktorá pripomína, že treba [...]

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Kyjev zasiahol najväčší útok dronmi od začiatku invázie

28.05.2023 06:50, aktualizované: 07:33

Na Kyjev zaútočilo štyridsať dronov. Bol to najväčší útok na mesto od začiatku invázie, letecký poplach trval päť hodín.

ódor, horváth, vašáková, vláda odborníkov

Prídeme o 4 miliardy eurofondov? Odborníci kritizujú vládu aj systém čerpania

28.05.2023 06:00

Masívnu časť financií z európskych zdrojov musí Slovensko vyčerpať do konca tohto roka, inak o túto sumu nenávratne prídeme.

Dolár

Biden a McCarthy sa dohodli na zvýšení limitu dlhu USA

28.05.2023 05:55

Ak by demokrati a republikáni nenašli zhodu, hrozila by USA platobná neschopnosť už 5. júna, čo by malo vážne dopady na celosvetovú ekonomiku.

británia, letisko, heathrow

Cestujúci pre technický problém čakajú hodiny na britských letiskách

27.05.2023 20:39

Technický problém má za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 406434x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu