Založ si blog

Dôležitý zápas

To, že sú majstrovstvá sveta v hokeji, sa nedá nevšimnúť. Zachytávam úryvky z rozhovorov cestou v autobuse, na prechádzke mestom, pri nákupoch. „Máme za sebou ťažký zápas. Celý som sa pri ňom spotil. Ale našim som fandil. Prehrali. No dôstojne. Nevzdali sa. Som na nás hrdý,“ započujem. V obchode som si všimla „nenápadnú“ reklamu, ktorá pripomína, že treba fandiť. V rade stoja ľudia kupujúci alkohol, čipsy, kopec jedla. Vraj sa pri sledovaní telky treba posilniť, čochvíľa bude dôležitý zápas…

Hej. Majú pravdu. Pred nami všetkými je dôležitý zápas. Celé ľudstvo vs. globálne klimatické zmeny. Súper je silný a každým dňom naberá na intenzite. Zatiaľ čo berie všetko, čo mu stojí v ceste, my sa ani neunúvame trénovať na finálny súboj. Neuvedomujeme si, že ak prehráme, hra sa viac opakovať nebude. Každý deň čítam titulky o náraste klimatických zmien. Čítam o cyklóne Mocha kdesi v Bangládeši. V komentároch sa dozvedám, že sa nič nedeje, pretože je to predsa veľmi ďaleko. A málokto si z geografie spomína, kde Bangladéš vlastne je. Dočítala som sa, že keby niečo, tak sa o nás vláda určite postará. Spomenula som si na úryvok z fóra „Globálna kríza. Východisko existuje,“ kde v rozhovore očití svedkovia tragédie v Turecku a Sýrii vraveli, že dostali minimum pomoci. A boli aj takí, ktorí si ich len vyfotili, či natočili a odišli preč.

Špičkové technológie zneužívame na zabíjanie ľudí a nie na ich záchranu. Záchranárom vraj stačia predpotopné nástroje. Nie je to absurdné?

Pred nami je globálny zápas. Zápas celého ľudstva s klímou. Potrebujeme, aby už v prvej tretine nastúpili do hry tí najlepší hráči – vedci s IQ géniov. Potrebujeme, aby spojili svoj potenciál v jednom cieli – záchrane nás všetkých. Mnohí z nich vedia, čo sa deje a mnohí o tom ešte nevedia. V Tvorivej spoločnosti budú ako prvé vytvorené také podmienky, ktoré nám môžu dať šancu na víťazstvo.

M.

Zdroj: creativesociety

Otvorený list Tebe, kto čítaš tieto riadky

26.05.2023

„Nikdy nepochybujte, že malá skupina uvážlivých, zanietených ľudí môže zmeniť svet; skutočne, to je to jediné, čo ho kedy zmenilo.“ Margaret Mead Milý čitateľ,nepoznáme sa. Možno si sem zablúdil, pretože si chceš na chvíľku oddýchnuť od pracovných činností. Možno si čítaním krátiš čas u lekára. Alebo si maminou na materskej, ktorej práve zaspalo [...]

Čím viac ukážeš, tým viac zarobíš

21.05.2023

Nejak tak sa dá zhrnúť princíp jednej z najnovších sociálnych sietí, na ktorú som narazila. Posúva hranice ešte vyššie. Vlastne oveľa nižšie. Aj tak fungujú Overtonové okná v praxi. To, čo sa ešte prednedávnom zdalo nemorálne, vulgárne a skazené, sa stáva #trend. Poďme na čísla Nemenovaná sieť má registrovaných približne 188 miliónov užívateľov. Počet [...]

Takmer 700 zemetrasení

18.05.2023

Pred viac ako 10 rokmi som netušila, že zemetrasenia s určitou relatívne nízkou magnitúdou sa dejú na našej planéte každý deň v desiatkach až stovkách. Od zemetrasenia na Haiti v roku 2010 som si o tomto jave začala študovať viac. A nie som sama. Stúpajúcej tendencii týchto udalostí venujú pozornosť nielen vedci, ale aj ľudia, ktorí žijú či už v postihnutých [...]

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Kyjev zasiahol najväčší útok dronmi od začiatku invázie

28.05.2023 06:50, aktualizované: 08:45

Na Kyjev zaútočilo štyridsať dronov. Bol to najväčší útok na mesto od začiatku invázie, letecký poplach trval päť hodín.

ódor, horváth, vašáková, vláda odborníkov

Prídeme o 4 miliardy eurofondov? Odborníci kritizujú vládu aj systém čerpania

28.05.2023 06:00

Masívnu časť financií z európskych zdrojov musí Slovensko vyčerpať do konca tohto roka, inak o túto sumu nenávratne prídeme.

Dolár

Biden a McCarthy sa dohodli na zvýšení limitu dlhu USA

28.05.2023 05:55

Ak by demokrati a republikáni nenašli zhodu, hrozila by USA platobná neschopnosť už 5. júna, čo by malo vážne dopady na celosvetovú ekonomiku.

británia, letisko, heathrow

Cestujúci pre technický problém čakajú hodiny na britských letiskách

27.05.2023 20:39

Technický problém má za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 406452x
Priemerná čítanosť článkov: 1848x

Autor blogu