Založ si blog

Otvorený list Tebe, kto čítaš tieto riadky

„Nikdy nepochybujte, že malá skupina uvážlivých, zanietených ľudí môže zmeniť svet; skutočne, to je to jediné, čo ho kedy zmenilo.“  Margaret Mead

Milý čitateľ,
nepoznáme sa. Možno si sem zablúdil, pretože si chceš na chvíľku oddýchnuť od pracovných činností. Možno si čítaním krátiš čas u lekára. Alebo si maminou na materskej, ktorej práve zaspalo dieťa. Chcela by mať čas pre seba, no pred ňou je kopec všedných domácich povinností. Alebo si robotník, pracujúci ďaleko od domova a návšteva slovenských webov je spojovacou niťou s rodným domovom. Si študent učiaci sa na skúšky? Či ten, ktorí neustále nadáva na politikov, všetkých by najradšej poslal do teplých krajín, pretože už neverí nikomu a ničomu? Máš mnoho tvárí. Ale v skutočnosti máme k sebe oveľa bližšie. Pretože viem, že chceš to, čo ja. Mať svoje miesto na zemi, mať svoj pokoj, tráviť čas s rodinou či trošku viac sa venovať svojim záujmom. Človek k šťastiu nepotrebuje veľa. Väčšina z nás sníva o jednoduchých veciach, netúži po palácoch, neobmedzenej moci či prezidentskom kresle. Tak kde sa stala chyba? Prečo žijeme v čoraz horšom svete, v ktorom je všetko obrátené hore nohami? Odpoveďou je moc a peniaze. Základné páky systému.

Len rozprávka? 

Kedysi som milovala klasické rozprávky. Dnes sa na ne pozerám inak. Takmer v každej sa ľudia obracali na dobrého kráľa, panovníka, prípadne odvážneho rytiera, ktorý vyrieši všetky „prúsery“. Nikde nepočuť, že by niečo zmohli obyčajní ľudia. Tí, ktorí pasívne nečakali, ale začali konať. Nie tak, naučeno, že vybehli s motykami a sekerami a zhodili “zlého“ kráľa. Nakoniec jeho miesto vždy obsadil iný, ktorý tiež nebol až taká výhra. Nepočuť, že ľudia vytvorili samosprávu, sami začali rozhodovať o veciach, ktoré sa ich týkajú. Asi preto takýto model fungovania vnímame ako nezmysel. Rozprávkam sa však musí niečo nechať. A to je myšlienka, že dobro vždy zvíťazí nad zlom. My sme dnes urobili zlo ako prirodzenú súčasť života, normu, podľa ktorej fungujeme. No môžeme to zmeniť.

Možno si čítal…

Keď sa ľudia spoja, dokážu mnohé. A to môže byť pre niektorých nebezpečné… Preto sa začína biť na poplach, aby ľudstvo nedajbože nevyšlo z košiara, v ktorom je už tak dlhú dobu. Veď ľudia majú právo iba držať hubu a krok. Občas, keď je to niekomu výhodné, zapojiť sa do revolúcie, dúfajúc, že pod iným „kráľom“ sa im bude dýchať ľahšie. Čítala som, čo všetko sa už popísalo o Tvorivej spoločnosti. Že sme takí a onakí. Že sme nebezpeční. Že za nami stojí nejaké “veľké zviera,” ktoré nás financuje. Vari by sme v tom prípade neboli už vo všetkých mediálnych kanáloch? Psy štekajú a karavána ide ďalej. Máme reálnu šancu vytvoriť model spoločnosti, kde nebude moc, kde sa bude rozvíjať individualita, kde bude moderné byť dobrým človekom, kde budeme mať k dispozícii všetky vymoženosti. Veď žijeme v 21. storočí! Viem si predstaviť svoj voľný čas tráviť inak, než neustálym umývaním podlahy. Chcem žiť vo svete, kde nebudem dostávať do súkromných správ množstvo žiadostí o finančné príspevky na liečbu pacienta, postavenie sirotinca či neodkladnú operáciu. Preto aj svoju obedňajšiu prestávku dnes venujem písaniu tohto blogu. Pretože od vytvorenia Tvorivej spoločnosti nás delia len dve veci. Neinformovanosť a naša pasivita.

S úctou

Michaela

Zdroj: creativesociety.com

Čím viac ukážeš, tým viac zarobíš

21.05.2023

Nejak tak sa dá zhrnúť princíp jednej z najnovších sociálnych sietí, na ktorú som narazila. Posúva hranice ešte vyššie. Vlastne oveľa nižšie. Aj tak fungujú Overtonové okná v praxi. To, čo sa ešte prednedávnom zdalo nemorálne, vulgárne a skazené, sa stáva #trend. Poďme na čísla Nemenovaná sieť má registrovaných približne 188 miliónov užívateľov. Počet [...]

Dôležitý zápas

19.05.2023

To, že sú majstrovstvá sveta v hokeji, sa nedá nevšimnúť. Zachytávam úryvky z rozhovorov cestou v autobuse, na prechádzke mestom, pri nákupoch. „Máme za sebou ťažký zápas. Celý som sa pri ňom spotil. Ale našim som fandil. Prehrali. No dôstojne. Nevzdali sa. Som na nás hrdý,“ započujem. V obchode som si všimla „nenápadnú“ reklamu, ktorá pripomína, že treba [...]

Takmer 700 zemetrasení

18.05.2023

Pred viac ako 10 rokmi som netušila, že zemetrasenia s určitou relatívne nízkou magnitúdou sa dejú na našej planéte každý deň v desiatkach až stovkách. Od zemetrasenia na Haiti v roku 2010 som si o tomto jave začala študovať viac. A nie som sama. Stúpajúcej tendencii týchto udalostí venujú pozornosť nielen vedci, ale aj ľudia, ktorí žijú či už v postihnutých [...]

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Kyjev zasiahol najväčší útok dronmi od začiatku invázie

28.05.2023 06:50, aktualizované: 07:33

Na Kyjev zaútočilo štyridsať dronov. Bol to najväčší útok na mesto od začiatku invázie, letecký poplach trval päť hodín.

ódor, horváth, vašáková, vláda odborníkov

Prídeme o 4 miliardy eurofondov? Odborníci kritizujú vládu aj systém čerpania

28.05.2023 06:00

Masívnu časť financií z európskych zdrojov musí Slovensko vyčerpať do konca tohto roka, inak o túto sumu nenávratne prídeme.

Dolár

Biden a McCarthy sa dohodli na zvýšení limitu dlhu USA

28.05.2023 05:55

Ak by demokrati a republikáni nenašli zhodu, hrozila by USA platobná neschopnosť už 5. júna, čo by malo vážne dopady na celosvetovú ekonomiku.

británia, letisko, heathrow

Cestujúci pre technický problém čakajú hodiny na britských letiskách

27.05.2023 20:39

Technický problém má za následok uzavretie elektronických príletových brán na letiskách naprieč krajinou.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 220
Celková čítanosť: 406428x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu