Založ si blog

Myslíte si, že sme hlúpi?

V pamäti mi utkvel článok, kde autor, bohužiaľ si nepamätám jeho meno, tvrdil, že ľudia sú vo svojej podstate úplne hlúpi. Ovce, ktoré sa nechajú ovládať. Preto veria tabletkám na chudnutie, teleshopingovým reklamám a keď vieš, ako na nich, môžeš na ich hlúposti zarobiť poriadny balik. Článok sa venoval technike predaja. Presnejšie, ako oklamať zákazníka. Stačí zahrať na tú správnu strunu a ľudia sú schopní minúť celoživotné úspory na predraženú hlúposť. 

Dnešná doba praje takýmto „odborníkom.“ Neprejde pomaly ani jeden deň, aby som sa nedočítala o okradnutých dôchodcoch, ktorí naleteli podvodníkom. Tým sa v dnešnej dobe darí. Prednedávnom ma na autobusovej stanici zastavil chlapík. „Kočka, nemáš rozmeniť päťdesiatku? V autobuse mi nebude chcieť vydať,” kýval mi pred očami bankovkou. Kočka… Štyridsiatka na krku a pánko mi tyká. Asi skúša taktiku, či bude fungovať. „Choďte do potravín. Kúpite si rožok a určite vám vydajú,” nasmerovala som ho. V hlave mi zablikala kontrolka. Dala by som ruku do ohňa za to, že je falošná. Chlapík sa už netváril tak priateľsky. Rozbehol sa a už ho nebolo. 

Napriek tomu, čo sa deje vo svete, si nemyslím, že ľudia sú hlúpi. Možno niekto chce, aby sme si to mysleli, aby sme sa tak správali, prestali uvažovať a verili tomu, čo nám naservírujú na tanier. Hovoria nám, že sme hlúpi a preto radšej rozhodnú za nás. Rozhodujú o tom, ako má vyzerať móda, ako má vyzerať umenie, čo sa majú učiť naše deti, o koľko sa majú zdražovať potraviny, dokonca aj o tom, čo je to vlastne pravda. Viete, niekedy mám pocit, že pravdu má dnes ten, kto má peniaze. No mnoho ľudí má toho, čo sa deje, plné zuby. Som presvedčená, že keby ľudia mali možnosť rozhodnúť o veciach, ktoré sa ich týkajú, raz-dva by sa začali vzdelávať. 

Teraz samospráva celkom dobre funguje v malých obciach, i keď aj tam naráža na známy nešvár – moc. Poslanci sa na niečom dohodnú a potom je zrazu všetko inak. Pretože hlava obce si môže dovoliť meniť plány za pochodu. V Tvorivej spoločnosti moc ako taká bude absentovať. Miesto nej bude zodpovednosť. Ľudia konečne sami môžu rozhodovať o zákonoch, ktoré budú písané zrozumiteľným jazykom. To je princíp samosprávy, v ktorej už nebudeme môcť nadávať na politikov, pretože o všetkom budeme rozhodovať sami. Alebo vám vyhovuje terajší spôsob fungovania?

M.

Zdroj: creativesociety.com

Mŕtvi nekupujú víno

01.10.2023

Silné krupobitie spôsobilo úplné zničenie viniča aj iných plodín v oblasti Valencie v Španielsku. Obrázky a videá z daného miesta boli žalostné. Pahýle, ktoré trčali zo zeme, sem tam nejaký ten list a strapec hrozna. Všetko vyzeralo, akoby bol koniec novembra a príroda sa ukladala na zimný spánok, a nie koniec leta. Pár minút, ktoré zmenili všetko. Nádeje ľudí, ktoré [...]

Svet sa už zmenil

27.09.2023

… No napriek tomu sa tvárime, že sa nič nedeje …Náš svet už nikdy nebude taký, ako bol predtým. Ale pre ľudí je veľmi ťažké prijať a pochopiť, že klimatická kríza už teraz vážne ovplyvňuje život každého človeka. Extrémne prejavy počasia naberajú na sile a frekvencii. A vzniká paradox, že z jednej strany ide o problém, ktorý sa týka bezpečnosti človeka, [...]

Nejako to vydržíme, nie?

26.09.2023

Pracujem 48 hodín týždenne, voľno nemám ani cez víkendy. Mám dieťa, ktoré začalo chodiť do inej školy. Máme malú firmu, pričom nemáme vyplatených takmer polovicu faktúr. Tie menšie sú vyplatené počas pár dní. Na tie veľké čakáme niekoľko mesiacov. „Uhradíme vám ju, až nám prídu peniaze.” Túto vetu v rozličnom prevedení sme počuli miliónkrát. Do toho [...]

ponorka, Gotland

Británia vloží štyri miliardy libier do vývoja novej útočnej ponorky

01.10.2023 22:01

Postaviť ju plánuje spoločne s Austráliou.

hasiči Trenčín auto požiar

Hasiči v Trenčíne likvidujú požiar výrobnej haly

01.10.2023 21:35, aktualizované: 21:56

Na likvidáciu požiaru vyslali 12 kusov techniky a 22 hasičov.

Volodymyr Zelenskyj

Víťazstvo Ukrajiny vo vojne príde, povedal Zelenskyj

01.10.2023 21:21

Prezident zároveň zdôraznil, že „odvaha, húževnatosť, jednota sú veci, ktoré nesmieme stratiť, aby sme nestratili Ukrajinu“.

lietadlo

Pád malého lietadla v Senici si vyžiadal dve obete

01.10.2023 19:58

V senickej mestskej časti Čáčov spadlo v nedeľu podvečer malé lietadlo.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 266
Celková čítanosť: 494107x
Priemerná čítanosť článkov: 1858x

Autor blogu