Založ si blog

Následky lživých tvrdení

DEZINFORMÁCIE VS. FAKTY  
Priame aj nepriame dôsledky mediálnych manipulácií na životy ľudí

V nasledujúcom texte uvádzame niekoľko prípadov, ktoré ilustrujú priame a nepriame dôsledky mediálnych manipulácií a porušení práv a slobôd účastníkov projektu.

Prípad 1: Pani „Eva“ podáva sťažnosť na Českú lekářsku komoru a nasleduje verejná ostrakizácia účastníčky projektu Tvorivá spoločnosť
Zdroj:
Vojtěch Gavriněv, Seznam zprávy, 30. 1. 2023

Citácia z článku:
„Když jsem přišla letos na kliniku, bylo krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Dočetla jsem se, že je to proruská sekta. Byla jsem strašně rozčílená, dokonce jsem dala podnět na Českou lékařskou komoru. Jako prostý občan nesouhlasím s tím, aby na půdě běžné polikliniky byla dělána propaganda nějaké náboženské sektě s politickými cíli na změnu společenského řádu,“ říká Eva.“

(Viz kapitoly LOŽ: Tvorivá spoločnosť je sekta a LOŽ: Tvorivá spoločnosť je proruská a Putin je spasiteľ)

Prípad 2: Zastavená reklama na električkách MHD v Brne
Zdroj
: Dominik Stein, Lidové noviny, 22. 9. 2023

Citácia z článku:
„Námět Dopravnímu podniku města Brna k prověření inzerce podal podle mluvčí Hany Tomaštíkové jeden z cestujících. ,Začali jsme se tím ihned zabývat a rozhodnutí padlo vzápětí, když jsme zjistili, o co jde,‘ sdělila Lidovkám. Stávající smlouva se zadavatelem je platná do 11. října a poté dojde ke stažení reklamních polepů.“

Prípad 3: Rozviazanie spolupráce s regionálnou televíziou
Zdroj
: osobná emailová korešpondencia účastníka projektu, 1. 6. 2023

Citácia z emailu:
„Hezký den pane XXX,
velice mě to mrzí ale z důvodu stále se množících nepříjemných dotazů na spolupráci TV XY s Vaším fórem jsme nuceni naší dosavadní spolupráci ukončit. Jsme soukromá regionální televize a spokojenost našich diváků s obsahem našeho vysílání je pro nás absolutní prioritou.
Z nařízení generálního ředitele TV XY Vás tedy s okamžitou platností žádám o stažení našeho loga z Vašich stránek a s politováním považuji naši dosavadní spolupráci za uzavřenou.

Prípad 4: Zrušenie akcie v knižnici (Ústeckého kraju)
Zdroj
: osobná emailová korešpondencia účastníka projektu, 17. 5. 2023

Citácia z emailu:
„Dobrý den,
při přípravách podkladků k červnovému programu akcí jsme zjistili, že akce, kterou jste chtěli realizovat ve spolupráci s naší knihovnou je organizována pod záštitou Tvořivé společnosti (zjistili jsme, že v minulosti již byla tato akce pod hlavičkou Tvořivé společnosti se stejným názvem a přednášejícím realizována na jiných místech v ČR).
Vzhledem ke kontroverzím, které se kolem zmiňované Tvořivé společnosti v současné době vyskytují, jsme dospěli k závěru že nechceme, aby naše knihovna byla spojována s touto organizací.

Toto je iba malý výčet prípadov poškodenia práv a ostrakizácie účastníkov projektu Tvorivá spoločnosť. Vďaka lživým článkom a nulovej novinárskej i ľudskej etike autorov očierňujúcich článkov niektorí účastníci stratili zamestnanie a mnoho z nich čelí nenávistným útokom vo verejnom priestore. Kto tu teda nakoniec rozdeľuje spoločnosť? Nabáda k nálepkovaniu, odsudzovaniu a šíreniu nenávisti voči určitej skupine slobodných ľudí, dobrovoľníkov, ktorí vlastnými silami a prostriedkami usilujú o zjednotenie ľudí na idei lepšieho života pre všetkých obyvateľov planéty? Kto narušuje výsostné práva človeka v demokratickej spoločnosti na myslenie, názor, rozvoj, vedu a bádanie, slobodu prejavu a podobne? Kto stojí proti ľuďom a ich právu na dôstojný život?

Práve dnes čelíme dezinformáciám a osočovaniu my, účastníci projektu Tvorivá spoločnosť. A znepokojuje nás, že sa to deje v demokratických krajinách Európskej únie. Ak budeme mlčať, zajtra môže byť terčom útoku iná skupina, v ktorej sa môže ocitnúť ktokoľvek, aj Vy. Takéto konanie by nemalo mať miesto v demokratickej spoločnosti. Toto umelé rozdeľovanie a opakované šírenie nenávistných informácií médiami by skôr alebo neskôr mohlo viesť k rôznym prejavom extrémizmu, ktorý by za určitých okolností mohol prerásť až do obludných rozmerov, čoho svedkami sme boli v histórii mnohokrát.

Pokiaľ budeme tolerovať pošliapavanie demokracie a našich slobôd, ani sa nenazdáme a jedného dňa sa prebudíme v tyranii s odôvodnením, že je to pre naše dobro.

Skresľovanie  a manipulácia s informáciami, bohužiaľ, vedú k tomu, že sa k širokej verejnosti nedostanú pravdivé a závažné informácie. Každý z nás si však môže pozrieť online fórum odvysielané 2. decembra 2023 a urobiť si vlastný názor.

„GLOBÁLNA KRÍZA. ZODPOVEDNOSŤ“, na YouTube, Rumble a všetkých sociálnych sieťach.

Zdroj: creativesociety.com

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

Doba se zrychlila. Je čas zpomalit.

25.05.2024

Běžím do práce. Jako vždy na poslední chvíli. Míjím lidi, kteří stejně jako já, pospíchají na autobus, aby stihli další navazující spoje. Po ránu jsem často nevrlá a dokáže mě rozhodit i prkotina. Když se podívám na lidi kolem, vidím, že i oni uvnitř se sebou bojují. Odrážíme se jak zrcadla jeden od druhého. Někdy bych si přála vstát do práce v klidu, [...]

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

Peter Pellegrini,

ONLINE: Pellegrini: Dnes ma čaká najdôležitejšia chvíľa môjho doterajšieho života

15.06.2024 10:00, aktualizované: 11:25

Peter Pellegrini sa dnes ujme prezidentského úradu. Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.

Zuzana Čaputová

Čaputová odovzdáva žezlo: Odchádza noblesa, ľudskosť, ale aj váhanie. Prezidentov bolo veľa, prezidentka len jedna

15.06.2024 09:00

Ako hodnotia politológovia jej najsilnejšie a najslabšie momenty?

vojna na Ukrajine, Rusko

ONLINE: Na Ukrajine podľa Putina bojuje 700-tisíc ruských vojakov. Najhorúcejšia situácia je pri Pokrovsku

15.06.2024 06:55, aktualizované: 11:10

V súčasnosti má Rusko podľa Putina na území Ukrajiny takmer 700-tisíc vojakov.