Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni  strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho slova. „Prakticky je to podnikateľ, len s tým, že veľa času stráviš hľadaním krátkodobých či dlhodobých projektov. Cudzí jazyk je základ a ponúkaš to, čo vieš. Od dizajnu cez preklady, reklamné texty až po textovú náplň webov,” vysvetľujem jej. Svokra zavrtela hlavou. „To nie je robota,” zakončila debatu. Nemala som chuť ju presviedčať, že práca z domu nie je taká ružová, ako sa môže zdať. Odvody musíš platiť mesiac čo mesiac, voľno máš neplatené, o maródke môžeš len snívať a keď skončíš spoluprácu, nemôžeš sa “prichýliť” na Úrad práce. Chápala som ju, že každý hodnotí to, čo sa deje, na základe svojich skúseností.

V jednom z posledných projektov som dostala ponuku pracovať spôsobom klasického zamestnanca. Teda 40 hodinový pracovný čas, od do, s neplatenou obednou prestávkou, s možnosťou občas si privyrobiť aj cez víkend. Samozrejme, všetko ostávalo v rámci zamestnaneckých povinností, na výhody som mohla zabudnúť. Pracovať 8 hodín každý víkend sa mi nechcelo.

Foto zdroj: mykaelle/midyourney

Ozvala som sa. Odpoveďou mi bola klasická formulka. „Si freelancer, máš pracovať vtedy, kedy treba. Veď freelancer je na voľnej nohe, preňho by nemal byť problém pracovať ani cez víkend, ani cez sviatok. Vari sa na nejaké voľno nebudeme hrať?” Samozrejme, všetko bolo zabalené do krásnych motivačných viet (môžeš pracovať na pláži, čas si nájdeš, keď budú všetci spať, trošku si privstaneš…). No ty vieš, čo sa za nimi skrýva. Okrem toho každého z tímu sprevádzal neustále tlak z toho, že kedykoľvek ťa môžu nahradiť. 

Pretože…

  • ľudí, ktorí hľadajú prácu z domu je dosť
  • vždy sa nájde niekto, kto bude chcieť pracovať viac
  • aj ten, kto urobí robotu za menej peňazí než ty
  • čoraz viac firiem využíva umelú inteligenciu
  • na prvom mieste nie je človek, ani freelancer, ani nadriadený, ani zákazník. Ale zisk.

A tak som sa stretla s tým, že z hodiny na hodinu vyhodili maminu, samoživiteľku, ktorej ochorelo dieťa a nemohli sa teda na ňu až tak na stopercent spoľahnúť. Pretože si nemôže dovoliť ostať pri dieťati a vziať si paragraf. Má si to zariadiť inak. Inde zas vyhodili kolegu, pretože bol po trištvrte roku na predĺženom víkendovom pobyte, ktorý mal ohlásený polroka dopredu. Jeho chyba. Mal si brať počítač a počítať s tým, že ho firma bude potrebovať. Stretla som sa aj s tým, že niekoho vyhodili len preto, že hodinová sadzba sa im zdala po rokoch privysoká. Vyhodili ho a na jeho miesto zobrali človeka, ktorý robil prácu za polovičný plat. Okrem toho po nociach pracoval ako taxikár, pretože mu to akosi nevychádzalo.

Žijeme v novodobom otroctve. Každý to vidí. V práci ide ľudskosť bokom, všade ide len o tvrdý zisk, a je jedno či pracuješ pre európsky, americký či ázijský trh. Poznám nemálo ľudí, ktorí pracujú viac ako 12 hodín denne len preto, aby pokryli základné potreby. Nie je už najvyšší čas konečne zmeniť smer?

M.

zdroj: creativesociety.com; fórum Globálna kríza. Zodpovednosť

Na COP29 Allatra priestor dostala. Prečo nedostala priestor aj na Slovensku?

15.11.2024

Allatra sa venuje klíme. Výsledky dlhodobého prieskumu prezentovali aj na COP29 v Baku. Naše média mohli spomenúť túto novinku v záplave článkov. Avšak ich “sponzori” im očividne neplatia za pravdu. Prinášame informácie z konferencie pod taktovkou OSN, ktorá sa snaží nájsť kľúč k riešeniu spoločných klimatických problémov. Správu vysielala azerbajdžanská [...]

Čo mi ukázala návšteva židovskej synagógy

10.11.2024

V meste pod Zoborom je zrekonštruovaná židovská synagóga. Dnes sa v nej už nevykonávajú náboženské obrady. Cez veľké okná preniká mäkké svetlo, osvetľujúce výstavu na stenách historickej budovy. Mala som len chvíľku času. Zbežne som si ju pozrela. Nie, netušila som, že v našom meste bola kedysi Tisova či Hitlerova ulica. Počas II. svetovej vojny bolo z Nitry [...]

Metóda programovania mysle

08.11.2024

Ako často vidíte v správach alebo na sociálnych sieťach niečo ako: „Nebezpečná sekta!“ alebo „Hrozba pre spoločnosť“? Znie to desivo, však? Ale je tu dôležitá vec: takéto výrazy nie sú náhodné. Málokedy sa zamýšľame nad tým, prečo tieto výrazy znejú tak jasne a ostro, a práve to je metóda manipulácie prostredníctvom médií, ktoré programujú naše [...]

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.

borrell

Putin či Netanjahu, žiadne výhovorky. Európske vlády musia rešpektovať zatykače ICC, vyhlásil Borrell

23.11.2024 19:09

Štáty, ktoré podpísali Rímsky dohovor, sú povinné rozhodnutie súdu vykonať. Nie je to dobrovoľné, povedal Borrell.

Russia Ukraine War Missiles Explainer

V Moskve sa možno tešia zbytočne, Trump zatiaľ záhadne mlčí. Naozaj zastaví údery s americkými raketami na ruskom území?

23.11.2024 17:30

Ukrajinci sú zvedaví, čo urobí Donald Trump v prípade Bidenovho povolenia vystreľovať americké rakety proti cieľom na ruskom teritóriu.

Pásmo Gazy / Jenin /

Útoky v Gaze zabili izraelskú rukojemníčku, tvrdí Hamas

23.11.2024 16:46, aktualizované: 17:27

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.