„Láska ukazuje človeku cieľ jeho života. Rozum ukazuje prostriedky, ako ich uskutočníte.“
Tomáš Garrigue Masaryk
Píše sa rok 1900, Milan Rastislav Štefánik sa stáva zapisovateľom študentského pražského spolku Detvan, ktorý si dal za úlohu vzbudiť národné povedomie u Slovákov. Neostal len u Detvana. Spája sa s ľuďmi, ktorí majú rovnaké názory ako on. Napríklad s významným profesorom filozofickej Fakulty univerzity Karlovy, Tomášom Garrigueom Masarykom. Mladý študent s profesorom veľmi súznie, pretože na rozdiel od iných národných buditeľov, nabáda ku konaniu a nie k pasivite a čakaniu na “niekoho z Ruska”, kto zachráni Slovanov v Uhorsku pred maďarizáciou. Mladý študent, teda koná. Spája sa s ľuďmi. Je sociálny, za svoje presvedčenia a názory sa nehanbí. Verejne ich prezentuje. Vďaka spolku Detvan začal po vedením Dr. Vavra Šrobára vychádzať časopis Hlas. Hlasisti dokázali inšpirovať celú generáciu malého národa, čo vyústilo vo vznik prvej Československej republiky. Boje o dominanciu medzi národmi v jednom štáte konečne utíchli.
Isteže, vznik Československa má svojich hrdinov a zakladateľov. Nebolo by to však možné, pokiaľ by na území oboch štátov ľudia nevedeli, že môžu žiť lepšie.
Bez podpory ľudí by sa Československo nemohlo založiť. Z úplného národnostného útlaku nastal šok. Ľudia zrazu mohli hovoriť svojím jazykom, na úradoch a v bankách rozumeli zmluvám, čo podpisujú. Nemuseli žiť v strachu, že ich niekto nabonzuje len preto, že hovoria svojou rodnou rečou.
V roku 1900 ešte málo Slovákov verilo, že môžu žiť slobodnejšie. V roku 1918 to už bola realita.
Nuž, a tak je to aj s ideou Tvorivej spoločnosti.
Vtedy sa ľudia spájali z lásky k národu. Dnes sa spájame z lásky k ľudstvu.
Ak Vám ešte nikto nepovedal, že môžete žiť v slobode, bez strachu o zajtrajšok, tak Vám to hovorím ja.
S dnešnou technológiou môžeme zaručiť pohodlný život pre všetkých ľudí na planéte. To najhlavnejšie však je, že môžeme žiť bez hlúpych vojen. Veď oboznámte sa s projektom. Má 8 osnov. Ak čo i len jedna z nich chýba, projekt nemá zmysel. Môže sa uskutočniť len, ak sa ako ľudia dobrovoľne spojíme na základe spomínaných 8 osnov.
Naši predkovia to už raz dokázali. My to dokážeme tiež. Stačí o tom hovoriť. Nehanbiť sa za svoj názor a prejavovať ho verejne. Kedysi bol technologický vrchol tlač, dnes máme internet.
Tak sa nehanbi a rozprávaj!
MUDr. Ján Šepák
Lekár v predatestačnej príprave v odbore Otorhinolaryngológia a Tvorivák.
Celá debata | RSS tejto debaty