Založ si blog

Komunizmus: V čom bola jeho najväčšia slabosť?

Komunizmus, teda presnejšie socializmus, som na vlastnej koži prakticky ani nezažila. Pamätám si, ako nám raz súdružka učiteľka v škole prikázala, že ju máme volať „pani učiteľka.” Netušila som prečo. Malým, sopľavým škôlkarom nikto nič nevysvetľoval. Dávali sme si však poriadny pozor na jazyk. Za každú „súdružku učiteľku” sme dostali na zadok.

Kto je náš nepriateľ?

Od „Nežnej revolúcie” pretieklo už dosť veľa vody. V škole sa nám komunisti ukazovali ako najväčší nepriatelia civilizovanej spoločnosti. Študentom sa dával za vzor len západ. Ruština sa mi páčila od detstva, no nikomu som to nepovedala nahlas. Absolútne vymizla zo školských osnov, i keď nám je blízka. Veď sme všetci Slovania. Dnes nevnímam za nepriateľa ani západ, ani východ. Vo všetkých krajinách predsa žijú ľudia, ktorí majú v sebe ako dobro, tak aj zlo. No to, čo sa medzi nimi odohráva, konflikty, vojny, násilie, to je len dobre rozohraná partia „iných hráčov.” Tí sa pre svoje záujmy neštítia poslať do vojny vlastný národ.

Žiaden „izmus”

Od rodinnej známej som minule počula názor na kapitalizmus, ktorý nie je moderné vyslovovať nahlas: „Vieš, ja vám mladým nezávidím. My sme toho veľa nemali, no nemuseli sme si brať 30-ročnú hypotéku, ani sme nemali strach o robotu. Veľa vecí bolo zlých, ale ani dnešná doba sa nemá čím chváliť.” Súhlasím s ňou. Každá doba má svoje plusy a mínusy.

No čo keby sme zabudli na všetky „izmy,” kapitalizmus, komunizmus i socializmus a začali budovať niečo nové, ešte raz a so všetkými pochopeniami, ktoré máme? Na minulosti sa môžeme učiť. Aj na komunizme. Ten stroskotal na tom, že všetci sme si boli síce rovní, no niektorí si boli predsa len rovnejší. A moci, ktorú náhle získaš, sa vzdáva veľmi ťažko. Veď moc chutí tak sladko! 

„Idea komunizmu nie je nová. Prečo? Pretože má svoj pôvod v tvorivej spoločnosti. Ani idea tvorivej spoločnosti nie je nová, veď množstvo civilizácií tým prechádzalo (niektoré úspešne, niektoré neúspešne). No keď ohlásili niečo také ako komunizmus s dobrým zámerom, ľudia sa spojili a začali ho budovať. Ostalo jedno „ale“ – ostal kráľ, teda vodca, ten, ktorý všetkých riadil, výnimočný, veľkolepý človek. A vytvorili ho, zjednotením sa na základe tejto myšlienky, dokonca mali energiu, voľnú energiu, technologicky boli veľmi rozvinutí, no nedokázali sa rozlúčiť s mocou. A vzniklo z toho čo? Atlantída.” úryvok z relácie Tvorivá spoločnosť – perspektíva civilizácie.

Bez vládcov a elít

Som pevne presvedčená, že sa vieme spojiť aj bez toho, aby nad nami stál vodca. Všetci sme predsa dospelí ľudia, ktorí na seba vedia vziať zodpovednosť. Ani delfíni nemajú vodcu, len skúsenejších jedincov, ktorí v prípade rizika berú na seba zodpovednosť. Keď je to možné medzi zvieratami, prečo by to nemohlo fungovať medzi ľuďmi?

V praxi som zistila, že to ide. Projekt Tvorivá spoločnosť za krátky čas spojil státisíce účastníkov a milióny podporovateľov z viac ako 200 krajín sveta, ktorí sa rozhodli konať a nemlčať. Nie sú medzi nami autority, sú len ľudia, ktorí na seba berú väčšiu zodpovednosť ako ostatní. A každý, kto vníma, že spotrebiteľský formát spoločnosti ide do slepej uličky, sa môže pridať. Pripojiť sa vlastným nápadom, ideou, ktorá pomôže zmeniť spoločnosť k lepšiemu. Nepotrebujeme žiadne „izmy,” len rozhodnutie začať sami meniť našu budúcnosť. Keď sa ako ľudstvo spojíme v jeden celok, vytvoríme silu, ktorú žiadna hŕstka ľudí neprekoná. 

Michaela G.

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

József Berényi

Kandidátku Maďarskej aliancie do eurovolieb povedie Berényi

24.02.2024 16:34, aktualizované: 16:50

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

Ľudvík Šoltés, policajný pridelenec na Ukrajine

Policajný pridelenec Šoltés: To, že Rusi zaútočia zo štyroch strán, sme netušili

24.02.2024 16:20

Sú to už dva roky, no to ráno má stále v živej pamäti.

Russia Ukraine War BVP strieľa

Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

24.02.2024 15:55

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy.

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602587x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu