Založ si blog

Stačí kúsok človečiny

Stála som na úrade práce v úzkej uličke. V odstupoch za sebou stálo asi päť ľudí. Zrazu ku mne pristúpil pán a pozdravil sa mi. V tmavej vetrovke a čiernom rúšku som ho nespoznala. „Ahoj, skoro som ťa nespoznal,“ hovorí mi. Zrazu mi to došlo. „Jééj ahoj, ani ja ťa nespoznávam.“ Smiali sme sa ako malé deti.  Sused, ktorý býva na konci dediny.

Debata pokračovala. Vzájomne sme si vymenili informácie o situáciách, ktoré nás doviedli na ÚPSVaR. Pointa bola, že mi  na druhý deň volal s tým, že je pozitívny. Nebudem tajiť, koľko vecí mi zrazu prebehlo hlavou. Do kelu, som síce doma, no v domácnosti so mnou je ďalších päť ľudí. A manžel ako jediný pracuje. Čo ak teraz ostane doma, je živnostník. A ďalšie myšlienky útočili. 

Strach nič nevyrieši

Scenáre ako z čiernej grotesky. Uvedomila som si, že to takto nevyriešim. Len  skomplikujem. Na druhý deň som absolvovala testy, ktoré boli negatívne. Fúúú, ale mi odľahlo. Situácia sa vyriešila. No  uvedomenie, že človek zrazu ostane izolovaný, odkázaný na pomoc, mi prišlo ako veľký problém. Sme síce dedinka, ale kto by vám bol ochotný pomáhať s nákupmi, liekmi, keď ste chorí? 

A presne táto situácia ma naštartovala, aby som zavolala chorému susedovi. Žil sám, rodičia mu zomreli, nebol ženatý a jediná sestra mu býva na juhu Slovenska.  V domčeku s tromi izbami si kúri drevom. Spoločnosť mu robia len dvaja psíkovia. Teraz nemôže 10 dní z domu a preto som vzala telefón a zavolala som mu.

Koľko ľudí žije na okraji spoločnosti?

„Ahoj Juraj, čo ti donesiem, idem do mesta na nákup. Ak nemáš peniaze, nevadí, potom sa dohodneme“. V telefóne som počula, ako skladá slová… v živote bol odkázaný len sám na seba a „chlapská hrdosť“,  ako mi neskôr prezradil, mu  hovorila, že si nejako poradí.  Doma som uvarila polievku a  k večeru som mu ju odniesla i s nákupom. Mal horúčku, bolesti žalúdka a žiadnu chuť. Zdržiavala som v sebe slzy, keď som ho takto videla. Bez práce, peňazí, chorý a opustený. Vravím si “tu ľútosť nepomôže, ale skutky”. Koľko vlád sa musí ešte vystriedať, aby sme robili zákony pre ľudí. Koľko ľudí žije na okraji spoločnosti a cítia sa nepotrební.  Sú v  beznádeji, frustrovaní.  

stačí trošku človečiny (Zdroj: freepik.com)

Denne som mu volala, aby pocítil „človečinu“. Keď potreboval nákup či lieky, zaviezla som mu ich. A zo smutného, chorého človeka sa stal priateľ, ktorý sa vie zasmiať a nabrať druhý dych. Manžel mu podal pomocnú ruku. Nateraz mu chodí pomáhať do zváračskej dielne. Smejem sa, že sú ako z rozprávky „A je to“. Lebo jeden je chudý a dlhý a druhý nízky. Ale konečne usmiaty človek. Naozaj niekedy postačí zameniť slovíčko JA na MY a zistíme, že sa v nás skrývajú poklady. Situáciu vo svete to nevyrieši, ale na vlastnej koži sme sa presvedčili, že keď si ceníme život druhého človeka ako svoj, život naberie  správny smer.

A preto, aby moje deti nezažívali takéto existenčné problémy, sa zapájame s manželom  do projektu Tvorivá spoločnosť. Samotný projekt spája ľudí z celého sveta v jednom cieli. A tým je vybudovať svet, kde bude život človeka na prvom mieste. A to je nadovšetky ľudské túžby.

 Zuzana Š.

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602516x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu