Založ si blog

Komunizmus: V čom bola jeho najväčšia slabosť?

Komunizmus, teda presnejšie socializmus, som na vlastnej koži prakticky ani nezažila. Pamätám si, ako nám raz súdružka učiteľka v škole prikázala, že ju máme volať „pani učiteľka.” Netušila som prečo. Malým, sopľavým škôlkarom nikto nič nevysvetľoval. Dávali sme si však poriadny pozor na jazyk. Za každú „súdružku učiteľku” sme dostali na zadok.

Kto je náš nepriateľ?

Od „Nežnej revolúcie” pretieklo už dosť veľa vody. V škole sa nám komunisti ukazovali ako najväčší nepriatelia civilizovanej spoločnosti. Študentom sa dával za vzor len západ. Ruština sa mi páčila od detstva, no nikomu som to nepovedala nahlas. Absolútne vymizla zo školských osnov, i keď nám je blízka. Veď sme všetci Slovania. Dnes nevnímam za nepriateľa ani západ, ani východ. Vo všetkých krajinách predsa žijú ľudia, ktorí majú v sebe ako dobro, tak aj zlo. No to, čo sa medzi nimi odohráva, konflikty, vojny, násilie, to je len dobre rozohraná partia „iných hráčov.” Tí sa pre svoje záujmy neštítia poslať do vojny vlastný národ.

Žiaden „izmus”

Od rodinnej známej som minule počula názor na kapitalizmus, ktorý nie je moderné vyslovovať nahlas: „Vieš, ja vám mladým nezávidím. My sme toho veľa nemali, no nemuseli sme si brať 30-ročnú hypotéku, ani sme nemali strach o robotu. Veľa vecí bolo zlých, ale ani dnešná doba sa nemá čím chváliť.” Súhlasím s ňou. Každá doba má svoje plusy a mínusy.

No čo keby sme zabudli na všetky „izmy,” kapitalizmus, komunizmus i socializmus a začali budovať niečo nové, ešte raz a so všetkými pochopeniami, ktoré máme? Na minulosti sa môžeme učiť. Aj na komunizme. Ten stroskotal na tom, že všetci sme si boli síce rovní, no niektorí si boli predsa len rovnejší. A moci, ktorú náhle získaš, sa vzdáva veľmi ťažko. Veď moc chutí tak sladko! 

„Idea komunizmu nie je nová. Prečo? Pretože má svoj pôvod v tvorivej spoločnosti. Ani idea tvorivej spoločnosti nie je nová, veď množstvo civilizácií tým prechádzalo (niektoré úspešne, niektoré neúspešne). No keď ohlásili niečo také ako komunizmus s dobrým zámerom, ľudia sa spojili a začali ho budovať. Ostalo jedno „ale“ – ostal kráľ, teda vodca, ten, ktorý všetkých riadil, výnimočný, veľkolepý človek. A vytvorili ho, zjednotením sa na základe tejto myšlienky, dokonca mali energiu, voľnú energiu, technologicky boli veľmi rozvinutí, no nedokázali sa rozlúčiť s mocou. A vzniklo z toho čo? Atlantída.” úryvok z relácie Tvorivá spoločnosť – perspektíva civilizácie.

Bez vládcov a elít

Som pevne presvedčená, že sa vieme spojiť aj bez toho, aby nad nami stál vodca. Všetci sme predsa dospelí ľudia, ktorí na seba vedia vziať zodpovednosť. Ani delfíni nemajú vodcu, len skúsenejších jedincov, ktorí v prípade rizika berú na seba zodpovednosť. Keď je to možné medzi zvieratami, prečo by to nemohlo fungovať medzi ľuďmi?

V praxi som zistila, že to ide. Projekt Tvorivá spoločnosť za krátky čas spojil státisíce účastníkov a milióny podporovateľov z viac ako 200 krajín sveta, ktorí sa rozhodli konať a nemlčať. Nie sú medzi nami autority, sú len ľudia, ktorí na seba berú väčšiu zodpovednosť ako ostatní. A každý, kto vníma, že spotrebiteľský formát spoločnosti ide do slepej uličky, sa môže pridať. Pripojiť sa vlastným nápadom, ideou, ktorá pomôže zmeniť spoločnosť k lepšiemu. Nepotrebujeme žiadne „izmy,” len rozhodnutie začať sami meniť našu budúcnosť. Keď sa ako ľudstvo spojíme v jeden celok, vytvoríme silu, ktorú žiadna hŕstka ľudí neprekoná. 

Michaela G.

Morálna hranica zmazaná. V kom vidia naše deti vzor?

03.03.2021

“Keď vyrastiem, chcem byť influencerkou!” vyhlásila prednedávnom naša krpatá suseda. Prekvapivo som zdvihla obočie a spomenula si na časy, kedy som chcela byť policajtkou, doktorkou, baletkou či smetiarkou. Po krátkom rozhovore s Táňou som prišla na to, kde je pes zakopaný. “Influencerky zarábajú mega peňazí. Nemusia sa učiť, neriešia ypsilóny, len svoj vzhľad a [...]

“Musíš pracovať pod stresom a zvyknúť si, že po príchode domov budeš do večera robiť.”

01.03.2021

Bolo to v čase, keď naše deti prišli do veku školskej dochádzky, mali sme nadchádzajúceho prváčika a boli sme vo fáze skúšania a praktizovania alternatívnych foriem výchovy. Dávať ho do štátnej školy sa nám nechcelo. A vtedy sme objavili v našom okrese projekt malej školy, s učiteľkou, ktorú sme poznali a mali o nej vysokú mienku, s deťmi v domácom vzdelávaní, [...]

Overené: Kniha pre človeka s depresiou môže byť reálna pomoc.

28.02.2021

Štvorročný chlapec zo slabých sociálnych pomerov, je odobratý rodičom a umiestnený v detskom domove. Je v teple, bezpečí. Je o neho postarané. Človek by povedal, má všetko čo potrebuje. Jedného dňa sa však tento chlapec ocitá v čakárni na psychiatrii. Spravil, čo nemal. Nerešpektuje autority, má poruchy správania. Dala som si otázku: [...]

Mjanmarsko demonštrácie

Pred rozkazmi vojenskej junty utiekli policajti z Mjanmarska do Indie

04.03.2021 18:01

Od vojenského prevratu bolo v Mjanmarsku zabitých najmenej 54 ľudí a vyše 1700 zadržali.

Igor Matovič

Grendel nechce vraziť Matovičovi dýku do chrbta, Naď vychválil premiéra

04.03.2021 17:00

Igor Matovič svoj mandát premiéra zastáva svedomito a robí tie najlepšie rozhodnutia v prospech krajiny, odkázal Jaroslav Naď.

György Gyimesi

Rokoval poslanec OĽANO tajne s Maďarmi? Korčok si predvolal veľvyslanca

04.03.2021 16:36

„Ako minister zahraničných vecí nedovolím zasahovať do našich vnútorných záležitostí,“ konštatuje Ivan Korčok.

ide o pravdu, bugar

Bugár v Ide o pravdu: Smrť alebo Matovič? Zvolil by som si radšej smrť

04.03.2021 16:15

V koaličnej kríze sa hrá o čas. „SaS a Za ľudí musia rýchlo povedať čo chcú a ako to chcú,“ povedal v relácii Ide o pravdu bývalý politik Béla Bugár (Most-Híd).

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 41040x
Priemerná čítanosť článkov: 1283x

Autor blogu