Založ si blog

Kto chce, aby sme sa učili iba o tyranoch?

6-tisíc rokov, 14 500 vojnových konfliktov, pri ktorých zbytočne zahynuli 4 miliardy ľudí. Nebolo im dopriate v starobe opustiť tento svet, v obklopení milovaných príbuzných. Vari je TOTO znak civilizovaného sveta?

Na gymnáziu som zažívala pomerne búrlivé obdobie. Nepila som síce, ani nefajčila, no mala som v sebe neskrotnú túžbu zmeniť tento svet. Cítila som, že čosi nie je v poriadku. Nevedela som to pomenovať, no registrovala som to v každej oblasti života. Dychtila som po nových vedomostiach, avšak škola mi na mnohé otázky nedávala odpoveď. 

Kto chce, aby sme sa učili iba o tyranoch?

Dejepis bol povinný predmet. Jazda boľavou históriou ľudstva, ktorá nebavila väčšinu z nás. Vtĺkať si do hlavy dátumy vojen, ktoré mali neraz banálne príčiny, slúžiac niekomu len na masírovanie ega? Vojny trvali roky, ba až celé desaťročia, až obyčajní ľudia úplne zabudli, kvôli čej “pravde” sa bijú.

Panovníci získali nové územia, mohli sa pýšiť víťazstvom, ktoré však malo trpkú príchuť. Pred kým sa mohli popýšiť svojím víťazstvom? Len pred podobnými tyranmi. Veď vrana k vrane sadá. Menilo sa geopolitické usporiadanie, ale aký to malo význam pre iných ľudí? 

Profesor histórie tvrdil, že učiť nás o vojnách je jeho povinnosť, pretože to nejde inak. Že bez nej nebudeme vedieť zmeniť našu budúcnosť. Mala to teda byť podvedomá príprava na to, že vojna je nevyhnutná súčasť života? 

Ko chce, aby sa deťom od mala podsúval tento názor? Vaši v našich dejinách nie sú osobnosti, ktorými sa oplatí inšpirovať? Sú, no v učebniciach dejepisu pre nich neostalo veľa priestoru. Dnes po nich nie sú pomenované ulice, avšak svojím konaním dokázali ľudstvo posunúť dopredu. 

Chcela by som, aby sa moje dieťa mohlo učiť o všetkom dobrom, čo sa práve dnes deje. O vytvorení Tvorivej spoločnosti, ktorú vytvorili samotní ľudia žijúcich v rôznych kútoch planéty. Pretože si jedného dňa povedali dosť! Nechceme žiť v šľapajach našich predkov, ktorí si nepamätajú na obdobie, keby bol v celom svete mier. 

Preto sa dnes môžeme zjednotiť v jednom cieli. Bez boja, vojen, revolúcií či iných konfliktov. Stáť pri sebe a spoločne šíriť myšlienku vytvorenia spoločnosti, v ktorej hlavnou hodnotou je život. 

Práve sa nachádzame v prvej etape projektu Tvorivej spoločnosti, ktorý je evolučnou zmenou pre celú spoločnosť. Pošlite ďalej túto myšlienku, nech sa o nej dozvie celý svet, aby sme mohli vytvoriť svet, v ktorom niet miesto pre vojnu a násilie. 

Michaela G.

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

galerista, kyjev

Galerista Ščeluščenko o dôsledkoch ruskej vojny na umenie

24.02.2024 13:47

Najprv uvažoval o tom, že z krajiny odíde, no rozhodol sa zostať. Rovnako, ako mnoho ďalších umelcov.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602515x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu