Založ si blog

Čo je (ne)normálne?

Dve ružové kreslá boli súčasťou našej domácnosti niekoľko rokov. Boli staré, ošumelé, ale veľmi pohodlné. Myšlienka na ich obnovu mi prišla pár rokov dozadu. Kúpila som peknú poťahovú látku a začala hľadať čalúnnika. Jediný čalúnnik v meste ma pri mojej návšteve u neho odbil, že „s cudzou látkou kreslá nečalúni“. Videl sa mi namrzený, zdutý a neústretový.

Vôbec nešlo o kreslo (Zdroj: pixabay.com)

Prešlo opäť niekoľko rokov. Látka ležala na spodnej polici v skrini, a na ružovú, ošumelú farbu kresiel sme si zvykli. No začiatkom tohto roku v mojej hlave opäť skrsla idea, opäť skúsiť dať kreslá prečalúniť. Ísť k „hundrošovi“ sa mi vôbec nechcelo, no bol jediný v meste! A tak som v jedno novoročné ráno zdvihla telefón a zavolala mu. Po krátkom hovore sme sa dohodli… O niekoľko dní mi prišla sms, že sú kreslá hotové. Opäť som zorganizovala mužskú časť rodiny a nachystala požadovanú sumu za odvedenú prácu.

Všetko šlo úplne hladko, a keď som sa v piatok poobede vrátila z práce domov, v obývačke ma čakali dve nádherné pásikavé kreslá. Presne také, aké som chcela. Pozerajúc na ne sme sa s manželom rozprávali o priebehu „akcie kreslá“. „A dal ti účtenku?“ opýtala som sa z ničoho nič manžela. (Išlo o pomerne vysokú sumu). Dozvedela som sa, že účtenku nemáme. Že všetko prebiehalo tak hladko, úprimne, v príjemnej debate, že úplne zabudli na účtenku. Na moje počudovanie mi táto odpoveď nevadila. Bola som spokojná. Vedela som, že je všetko v poriadku!

Uvedomujem si, že sú teraz pre veľa ľudí ťažké časy, a to nielen po finančnej stránke, ale hlavne po vnútornej. Ľudia sa trápia… A je normálne, že si pomáhame. Veď dôležité je, že človek urobil kus poctivej práce, za ktorú je normálna adekvátna pláca… Moje myšlienky plynuli týmto smerom. A vtedy mi to došlo! Ty kokso, veď ja som úplne iná!

Ja iba ja!

Keď si predstavím samú seba ešte prednedávnom, moja chamtivá kalkulačka v hlave by bola kombinovala, špekulovala, vyhodnocovala čo najlepší výsledok iba pre mňa. Ja chcem, a vy mi dajte za čo najnižšiu cenu! Toto bol obraz môjho správania ešte prednedávnom. Absolútny egoizmus v osobnom prevedení. Ja – centrum sveta, kde sú všetci „povinní mne“!

A teraz? Analyzujúc celú situáciu od začiatku, som si uvedomila úplne opačný priebeh. Veď ja som do úplného konca nevedela, koľko za zákazku zaplatím. Ani v hlave mi neprebiehali kalkulácie! Všetko len plynulo, a „napriek tomu“ sa všetko skončilo k spokojnosti všetkých strán.  

(Ne)normálne správanie

Kam nás to tento konzumný svet priviedol? Aké „normálne“ vzorce spotrebiteľského správania nám nenápadne podsúvali, až kým sme ich prijali za normálne? Veď vzťahy medzi ľuďmi vyústili len do roviny „má dať – dal“, a kde je pri tom všetkom človek? Prečo je normou neustále handrkovanie sa o cenu? Veď je to prejavom neúcty k práci človeka, neúcty jeden k druhému. Kam sme to dospeli, keď nám je hrúbka vlastnej peňaženky bližšia ako vzťah človeka k človeku?

A všetky tieto sebecké handrkovačky, ktoré prebiehajú v našich hlavách alebo aj verbálne, nás čím ďalej tým viac dostávajú do slepej uličky. Nepomáha to nám a nepomáha to ani iným. Sami sebe robíme zle, a ani o tom netušíme. Veď keď ja dám tebe, ty máš z čoho dať mne, alebo ďalšiemu a naopak. A netýka sa to iba materiálnej roviny. Existuje oveľa dôležitejšia, hlbšia časť človeka, tá vnútorná… Veď ak som ja k inému dobrý, pozorný, ústretový, tak nielen že ja sám mám z toho dobrý pocit, ktorý sa násobí, ale aj človek, ktorý prijal dobro odo mňa to cíti.

Vyskúšajme iný vzorec

Je to úplne iný vzorec, ako nás učili v  tomto konzumnom systéme, založenom na konkurencii, spotrebe a hlavne nenásytnosti nášho ega. A ja sama som zistila, že pokiaľ som v sebe nezačala pozorovať chamtivosť, nevidela som ju. Bolo mi to normálne, prirodzené, aj keď som sa pri tom zle cítila. Všimnite si, koľkokrát vám za deň príde myšlienka podporujúca vlastnú chamtivosť! Ja to často evidujem napríklad pri rozdeľovaní jedla. Je paradoxné, že delím jedlo mojim najmilším ľuďom, blízkej rodine a objavujú sa myšlienky typu: „ Zober si to väčšie! Toto mu nedaj! Nechaj si sebe to krajšie!“ Je to prejav našej chamtivosti, prejav vlastného egoizmu. Je to chamtivosť, ktorá dáva vnútornú prázdnotu – ak ju počúvame.

Dokončím príbeh o kreslách… Včerajší zážitok s pánom, ktorý čalúnil kreslá, mi dal teplo na duši. Nielen, že som nepýtala doklad, ale s vďakou som mu zaplatila nie malú sumu, pretože bola adekvátna za jeho odvedenú prácu. A nielen to. Vzápätí som svoje príjemné poznanie, že som prekročila vlastnú chamtivosť zakončila sms-kou: „Ďakujem, kreslá sú krásne!“ A o pár sekúnd prišla odpoveď od „bývalého“ zdutého čalúnnika: „Som rád, že sa páčia.“

A takto je to normálne. Zabudnime na chamtivosť, zabudnime na ego. Zabudnime na seba a dávajme. Keď dávame, svet sa začína meniť. Je na každom jednom z nás, či sa pokúsi zmeniť seba a dávať. A tým pádom vytvárať nový svet, normálny – TVORIVÝ. Všetko sa začína z rozhodnutia každého jedného z nás.

Hanka A.

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

Russia Ukraine War BVP strieľa

Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

24.02.2024 15:55

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy.

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

Verím, že polícia vyšetrí všetky varianty pri vražde novinára, povedal premiér Fico

24.02.2024 14:12

Skonštatoval tiež, že vražda bola poprava, a odmieta zneužívanie smrti mladých ľudí na politické ciele.

Fico

Fico: SIS bude mať nové vedenie do 10 dní, na jej čelo musí prísť človek blízky koalícii

24.02.2024 13:52

Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ Gašpara do čela SIS nevymenovala.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602526x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu