Založ si blog

Ja to viem predsa najlepšie!

Ja mám rada vážnu hudbu, ona je fanúšikom najnovších hitov. U nás sa televízor takmer nepozerá, u Simonky ide nepretržite. Keď sa stretneme, smejeme sa ako bláznivé, napriek tomu, že sme absolútne z rozdielneho cesta. Spoznali sme sa v čakárni u lekára. Podarilo sa mi na zem vysypať celý obsah kabelky a ona mi pomohla.

Sme dve dospelé ženy, ktoré nemôžu byť viac rozdielne. Rôzne politické názory, sledujeme rôznych influencerov, máme radi iných autorov. Ja som skalná kávičkárka, Simonke sa točí hlava už pri zmienke o káve. Kedysi by som ju odrovnala. Ešte pred pár rokmi by som ju zaradila do “správneho” šuplíka. O tom, ako má vyzerať môj skutočný priateľ, som mala jasnú predstavu. Nevedela som, ani nechcela robiť kompromisy. Len môj názor bol jediný správny. Či už na politiku, náboženstvo, ekológiu, vzdelanie, stravovanie či výchovu detí.

Stačí sa nebrániť tomuto procesu

Simonka má tiež dcéru, trošku mladšiu od mojej. Vychováva ju úplne inak a robí veci, z ktorých by sa mi ešte pred pár rokmi zježili všetky vlasy na hlave. Keď však prekročím presvedčenie, že len ja viem čo je najlepšie pre všetky ľudí, niečo ťažké zo mňa opadne. A to pri každom krôčiku k samej sebe. So Simonkou sa pravidelne stretávame. Je pre mňa veľkou učiteľkou v tom, aby som hľadala veci, ktoré dokážu spojiť nielen nás dve, ale i všetkých ľudí na planéte. Simonka je empatická, citlivá, vie sa tešiť z maličkostí a má otvorené srdce. Je úprimná. Otvorene vyjadrí svoj názor bez toho, aby šliapala po dôstojnosti človeka. Niekedy toho nenahovoríme veľa. Len si potichu sŕkame horúce nápoje. Ja kávu, ona čaj. A spája nás to, čo spája všetkých, je to ľudskosť. Je to jednoduché, keď sa nebránime tomuto procesu. 

Uvedomila som si, že na svete existuje veľa takýchto “Simoniek.” Každý človek má svoj názor na veci vôkol nás. A má na to právo. Keď sa však budeme sústrediť na to, čo nás spája, prinesie nám to veľa dobrého a my si budeme môcť rozširovať obzory. Keď to dokážeme vo dvojiciach či malých skupinách, ani globálne spojenie na základe jednej idey nebude problémom.

Práve preto ma tak oslovil projekt Tvorivá spoločnosť. Neháčkujeme v ňom, nepletieme ponožky, ani nevyrezávame z dreva. Ale tvoríme niečo dobré pre celú spoločnosť. Informujeme ľudí z celého sveta, že sa naozaj vieme spojiť, bez ohľadu na politické, náboženské či iné rozdiely. Práve tie vedú k vojnám, nepokojom či rôznym konfliktom. 

Všetci sme ľudia. Vo svojej podstate sme všetci takí istí. A preto môžeme vytvoriť spoločnosť hodnú Človeka. Tak ju poďme spoločne vytvoriť!

Michaela G.

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

József Berényi

Kandidátku Maďarskej aliancie do eurovolieb povedie Berényi

24.02.2024 16:34

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

Ľudvík Šoltés, policajný pridelenec na Ukrajine

Policajný pridelenec Šoltés: To, že Rusi zaútočia zo štyroch strán, sme netušili

24.02.2024 16:20

Sú to už dva roky, no to ráno má stále v živej pamäti.

Russia Ukraine War BVP strieľa

Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

24.02.2024 15:55

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy.

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602538x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu