Založ si blog

Keď sa veci (po)kazia tesne pred koncom záruky

Mám nový telefón. Teda, mala som. Kúpila som si ho ani nie pred dvomi rokmi, a dodnes ho vnímam ako relatívne novú vec. Bola to z núdze cnosť. Nemá na sebe logo odhryznutého jablka, no predajca sľuboval, že patrí medzi tie lepšie smartfóny. Nechcela som od neho veľa. Natáčanie videí, fotografií, prístup na Skype, email a zopár aplikácií, ktoré používam na dennej báze. Telefón fičal bez chyby len prvých pár mesiacov. Potom to začalo. Raz som ja nepočula volajúceho, druhýkrát nepočul on mňa. Pochopila som, že sa nedá všetko zvaľovať na zlý signál operátora. Telefón si robil, čo chcel. Neriešila som to, no postupom času mi začali mrznúť takmer všetky aplikácie. Nepomáhalo čistenie, aktualizácie, ba ani servis.

“To je normálne,” vypočula som si nakoniec ortieľ. Vraj dva roky na jeden telefón je až až a mám sa popozerať po novšom, nadupanejšom, ktorý ide s dobou. Koniec koncov, telefón je dnes už spotrebný tovar. Keď sa pokazí, treba ho čo najskôr vymeniť.

Odchádza tesne pred zárukou

Pozrela som si papiere. Práve mi končí záruka. Spomenula som si na dokument, ktorý som videla kedysi dávno. Hovorili v ňom o tom, že elektronika má v sebe súčiastky, ktoré sa začnú (ne)plánovane kaziť práve pred skončením záruky. Že je to kvôli tomu, aby sme znova kupovali nové veci. Veď kúpiť si telefón, počítač či dokonca práčku, ktorá vydrží polstoročie, by nebolo výhodné pre náš konzumný spôsob života.

Táto skúsenosť sa netýka len mobilu. Ale zasahuje do všetkých oblastí života. Pod stromček som dostala utierky. Vyzerali pekne. Oprala som ich na 40ke, dala do sušičky, kde zmenšili svoj objem o polovicu. Smiala som sa, keď som ich odtiaľ vyťahovala. Nič som nepokazila. Držala som sa len ikonami na štítku. A tak to ide so všetkým. Áno, ako spotrebiteľ mám právo reklamovať. Mobil, utierky, dokonca aj tričká či ponožky, ktoré len zriedkakedy vydržia do dvojročnej záruky. Vari nemáme právo na kvalitné veci? V spotrebiteľskej spoločnosti, v ktorej žijeme, nikto nepozerá na človeka. Preto si kupujeme šmejdy za obrovské peniaze. 

V Tvorivej spoločnosti bude človek na prvom mieste. A veľmi sa na to teším. Pretože nikto nebude môcť predať tovar, ktorý nie je kvalitný. Spoločnosť to jednoducho neprijme. Každý z nás tak bude vedený k tomu, aby dal zo seba to najlepšie. Poskytol najlepšiu službu, vyrobil kvalitný tovar. A to aj v prípade, že pôjde o (ne)obyčajné utierky. Veľmi sa teším, kedy budeme žiť v Tvorivej spoločnosti. Stačí, keď ukážeme, že to skutočne chceme. A všetko sa zmení.

Michaela G. 

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

József Berényi

Kandidátku Maďarskej aliancie do eurovolieb povedie Berényi

24.02.2024 16:34, aktualizované: 16:50

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

Ľudvík Šoltés, policajný pridelenec na Ukrajine

Policajný pridelenec Šoltés: To, že Rusi zaútočia zo štyroch strán, sme netušili

24.02.2024 16:20

Sú to už dva roky, no to ráno má stále v živej pamäti.

Russia Ukraine War BVP strieľa

Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

24.02.2024 15:55

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy.

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602592x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu