Založ si blog

Ja to viem predsa najlepšie!

Ja mám rada vážnu hudbu, ona je fanúšikom najnovších hitov. U nás sa televízor takmer nepozerá, u Simonky ide nepretržite. Keď sa stretneme, smejeme sa ako bláznivé, napriek tomu, že sme absolútne z rozdielneho cesta. Spoznali sme sa v čakárni u lekára. Podarilo sa mi na zem vysypať celý obsah kabelky a ona mi pomohla.

Sme dve dospelé ženy, ktoré nemôžu byť viac rozdielne. Rôzne politické názory, sledujeme rôznych influencerov, máme radi iných autorov. Ja som skalná kávičkárka, Simonke sa točí hlava už pri zmienke o káve. Kedysi by som ju odrovnala. Ešte pred pár rokmi by som ju zaradila do “správneho” šuplíka. O tom, ako má vyzerať môj skutočný priateľ, som mala jasnú predstavu. Nevedela som, ani nechcela robiť kompromisy. Len môj názor bol jediný správny. Či už na politiku, náboženstvo, ekológiu, vzdelanie, stravovanie či výchovu detí.

Stačí sa nebrániť tomuto procesu

Simonka má tiež dcéru, trošku mladšiu od mojej. Vychováva ju úplne inak a robí veci, z ktorých by sa mi ešte pred pár rokmi zježili všetky vlasy na hlave. Keď však prekročím presvedčenie, že len ja viem čo je najlepšie pre všetky ľudí, niečo ťažké zo mňa opadne. A to pri každom krôčiku k samej sebe. So Simonkou sa pravidelne stretávame. Je pre mňa veľkou učiteľkou v tom, aby som hľadala veci, ktoré dokážu spojiť nielen nás dve, ale i všetkých ľudí na planéte. Simonka je empatická, citlivá, vie sa tešiť z maličkostí a má otvorené srdce. Je úprimná. Otvorene vyjadrí svoj názor bez toho, aby šliapala po dôstojnosti človeka. Niekedy toho nenahovoríme veľa. Len si potichu sŕkame horúce nápoje. Ja kávu, ona čaj. A spája nás to, čo spája všetkých, je to ľudskosť. Je to jednoduché, keď sa nebránime tomuto procesu. 

Uvedomila som si, že na svete existuje veľa takýchto “Simoniek.” Každý človek má svoj názor na veci vôkol nás. A má na to právo. Keď sa však budeme sústrediť na to, čo nás spája, prinesie nám to veľa dobrého a my si budeme môcť rozširovať obzory. Keď to dokážeme vo dvojiciach či malých skupinách, ani globálne spojenie na základe jednej idey nebude problémom.

Práve preto ma tak oslovil projekt Tvorivá spoločnosť. Neháčkujeme v ňom, nepletieme ponožky, ani nevyrezávame z dreva. Ale tvoríme niečo dobré pre celú spoločnosť. Informujeme ľudí z celého sveta, že sa naozaj vieme spojiť, bez ohľadu na politické, náboženské či iné rozdiely. Práve tie vedú k vojnám, nepokojom či rôznym konfliktom. 

Všetci sme ľudia. Vo svojej podstate sme všetci takí istí. A preto môžeme vytvoriť spoločnosť hodnú Človeka. Tak ju poďme spoločne vytvoriť!

Michaela G.

Morálna hranica zmazaná. V kom vidia naše deti vzor?

03.03.2021

“Keď vyrastiem, chcem byť influencerkou!” vyhlásila prednedávnom naša krpatá suseda. Prekvapivo som zdvihla obočie a spomenula si na časy, kedy som chcela byť policajtkou, doktorkou, baletkou či smetiarkou. Po krátkom rozhovore s Táňou som prišla na to, kde je pes zakopaný. “Influencerky zarábajú mega peňazí. Nemusia sa učiť, neriešia ypsilóny, len svoj vzhľad a [...]

“Musíš pracovať pod stresom a zvyknúť si, že po príchode domov budeš do večera robiť.”

01.03.2021

Bolo to v čase, keď naše deti prišli do veku školskej dochádzky, mali sme nadchádzajúceho prváčika a boli sme vo fáze skúšania a praktizovania alternatívnych foriem výchovy. Dávať ho do štátnej školy sa nám nechcelo. A vtedy sme objavili v našom okrese projekt malej školy, s učiteľkou, ktorú sme poznali a mali o nej vysokú mienku, s deťmi v domácom vzdelávaní, [...]

Overené: Kniha pre človeka s depresiou môže byť reálna pomoc.

28.02.2021

Štvorročný chlapec zo slabých sociálnych pomerov, je odobratý rodičom a umiestnený v detskom domove. Je v teple, bezpečí. Je o neho postarané. Človek by povedal, má všetko čo potrebuje. Jedného dňa sa však tento chlapec ocitá v čakárni na psychiatrii. Spravil, čo nemal. Nerešpektuje autority, má poruchy správania. Dala som si otázku: [...]

Mjanmarsko demonštrácie

Pred rozkazmi vojenskej junty utiekli policajti z Mjanmarska do Indie

04.03.2021 18:01

Od vojenského prevratu bolo v Mjanmarsku zabitých najmenej 54 ľudí a vyše 1700 zadržali.

Igor Matovič

Grendel nechce vraziť Matovičovi dýku do chrbta, Naď vychválil premiéra

04.03.2021 17:00

Igor Matovič svoj mandát premiéra zastáva svedomito a robí tie najlepšie rozhodnutia v prospech krajiny, odkázal Jaroslav Naď.

György Gyimesi

Rokoval poslanec OĽANO tajne s Maďarmi? Korčok si predvolal veľvyslanca

04.03.2021 16:36

„Ako minister zahraničných vecí nedovolím zasahovať do našich vnútorných záležitostí,“ konštatuje Ivan Korčok.

ide o pravdu, bugar

Bugár v Ide o pravdu: Smrť alebo Matovič? Zvolil by som si radšej smrť

04.03.2021 16:15

V koaličnej kríze sa hrá o čas. „SaS a Za ľudí musia rýchlo povedať čo chcú a ako to chcú,“ povedal v relácii Ide o pravdu bývalý politik Béla Bugár (Most-Híd).

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 41019x
Priemerná čítanosť článkov: 1282x

Autor blogu