Založ si blog

Jazda taxíkom

Krátko po svadbe som cestovala za prácou do Talianska. S manželom sme si chceli našetriť na vlastný byt. Moja povaha nepredpokladala vo svojej naivite žiadne prekážky. Začínala letná sezóna. V horskej severskej dedinke Pfelders, na hraniciach zo Švajčiarskom som mala na 6 mesiacov vybavenú prácu v kuchyni. Lístky kúpené, všetko zbalené a dobrodružstvo mohlo začať. A aj začalo.  

Náhody neexistujú

V jedno júlové ráno som autobusom vyrazila zo Stredného Slovenska do Bratislavy.  Tam som mala presadať na prípoj Bratislava –  Bolzáno. Mala. Autobus mal meškanie 15 minút a ja som prípoj nestihla. Čo teraz? Sakra, začala som rozmýšľať. Nemôžem neprísť, ani ostať v Bratislave. Nápadmi som neoplývala. Zrazu som zbadala v blízkosti taxík. Rozbehla som sa za pánom taxikárom. „Prosím vás hodili by ste ma na rakúske hranice? Zmeškala som autobus. Možno ho chytíme.“ Videla som jeho prekvapivý pohľad. „No môžem to skúsiť.“ Znela jeho odpoveď. Bola som rozhodnutá ho prehovárať, nakoniec nebolo treba. V rýchlosti som hodila kufor do taxíka a kabelu k sebe. Vyrazili sme.                      

Dve práce

Počas rýchlej jazdy sme sa rozprávali. Zasmial sa, že už naháňal taxíkom kadekoho, no autobus na hranice prvýkrát. Ako sme debatovali na jednej vlne, uvoľnila som zo seba napätie. Porozprával mi o svojej rodine a práci taxikára. A tu som si uvedomila, že za každým človekom je jeho osobný príbeh. Príbeh, prečo tú prácu robí. Už som ho nebrala ako „taxikára“. 

Za tú chvíľku sa mi zdalo, že ho poznám dlho. Ja 25-ročný človek plný snov, elánu, životnej naivity… On 55-ročný pán, ktorý mal dve práce, aby vysplácal úver za kamaráta, ktorému  bol ručiteľom. Uznal, že peniaze neurčujú našu hodnotu v živote. Status človeka momentálne v spoločnosti neplatí. Máme ale nezmyselné zákony, ktoré nám nepomáhajú, ale škodia. Keď človek robí prácu, ktorá ho baví a aj uživí, je to skvelý pocit. A tíško som s ním súhlasila. Čo môže človek urobiť v  hraničných situáciách, aby ostal človekom? 

Zelená

Prichádzali sme k hraniciam. „Tu vás musím vysadiť, ďalej s taxíkom nemôžem. Ale počkám, ak chcete. Možno už autobus odišiel.“  Teraz som ostala prekvapená ja. „V poriadku,  ďakujem.“ Zakričala som v behu. Trielila som s kufriskom k zóne s autobusmi a hľadala som ceduľku Bolzáno. Neuveríte, ale akurát autobus odbavovali. Vbehla som dnu a podávala som colníkovi pas s tým, že som zmeškala autobus. Ukazujem aj lístok. Jeho výraz tváre ma pobavil.

V poriadku, môžete nasadnúť.  Prisadla som si k mladej dievčine a zábavné na tom bolo, že sme cestovali do toho istého penziónu. Pochopila som, že v živote neexistujú náhody. A to, ako som sa naladila vnútorne, sa odrážalo do okolia. Zdalo sa mi všetko možné, žiadne limity. Keď si na tento príbeh, spomínam, zasmejem sa. Možno mladý človek je viac otvorený, bez bariér a očakávaní, aké si dávame neskôr. A možno to nie je vekom. Kto vie?

Zuzana Š.

Používali nacisti antikultové praktiky?

02.07.2024

Alebo je to antikult, kto používa nacistické praktiky? Ako antikult ovplyvňuje život každého z nás a prečo by o antikulte mal v tejto dobe vedieť úplne každý, sa dozvieš v tomto článku. Určite zostaň až do konca. Príklad nečestného obchodníka Každý chce byť chránený proti nečestným obchodníkom. Predstavme si, že vznikne spoločnosť, ktorá bude na takýchto [...]

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

OSN Gershkovich novinár Rusko USA špionáž súd

Gershkovicha v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia

19.07.2024 14:26, aktualizované: 14:39

Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Dúhový Pride

V Bratislave sa v sobotu bude konať Dúhový Pride. Polícia upozorňuje na obmedzenia v centre mesta

19.07.2024 14:25

Polícia tiež vodičom odporúča, aby sa od popoludnia až do večerných hodín vyhli uliciam v okolí Námestia Slobody a využili na presun alternatívne trasy.

nehoda, nitra

Zábery, z ktorých mrazí. Od tragédie delili matku s dieťaťom len sekundy

19.07.2024 12:58

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

19.07.2024 12:53

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční na letisku Kuchyňa, kde budú stíhačky zatiaľ umiestnené.