Založ si blog

Jazda taxíkom

Krátko po svadbe som cestovala za prácou do Talianska. S manželom sme si chceli našetriť na vlastný byt. Moja povaha nepredpokladala vo svojej naivite žiadne prekážky. Začínala letná sezóna. V horskej severskej dedinke Pfelders, na hraniciach zo Švajčiarskom som mala na 6 mesiacov vybavenú prácu v kuchyni. Lístky kúpené, všetko zbalené a dobrodružstvo mohlo začať. A aj začalo.  

Náhody neexistujú

V jedno júlové ráno som autobusom vyrazila zo Stredného Slovenska do Bratislavy.  Tam som mala presadať na prípoj Bratislava –  Bolzáno. Mala. Autobus mal meškanie 15 minút a ja som prípoj nestihla. Čo teraz? Sakra, začala som rozmýšľať. Nemôžem neprísť, ani ostať v Bratislave. Nápadmi som neoplývala. Zrazu som zbadala v blízkosti taxík. Rozbehla som sa za pánom taxikárom. „Prosím vás hodili by ste ma na rakúske hranice? Zmeškala som autobus. Možno ho chytíme.“ Videla som jeho prekvapivý pohľad. „No môžem to skúsiť.“ Znela jeho odpoveď. Bola som rozhodnutá ho prehovárať, nakoniec nebolo treba. V rýchlosti som hodila kufor do taxíka a kabelu k sebe. Vyrazili sme.                      

Dve práce

Počas rýchlej jazdy sme sa rozprávali. Zasmial sa, že už naháňal taxíkom kadekoho, no autobus na hranice prvýkrát. Ako sme debatovali na jednej vlne, uvoľnila som zo seba napätie. Porozprával mi o svojej rodine a práci taxikára. A tu som si uvedomila, že za každým človekom je jeho osobný príbeh. Príbeh, prečo tú prácu robí. Už som ho nebrala ako „taxikára“. 

Za tú chvíľku sa mi zdalo, že ho poznám dlho. Ja 25-ročný človek plný snov, elánu, životnej naivity… On 55-ročný pán, ktorý mal dve práce, aby vysplácal úver za kamaráta, ktorému  bol ručiteľom. Uznal, že peniaze neurčujú našu hodnotu v živote. Status človeka momentálne v spoločnosti neplatí. Máme ale nezmyselné zákony, ktoré nám nepomáhajú, ale škodia. Keď človek robí prácu, ktorá ho baví a aj uživí, je to skvelý pocit. A tíško som s ním súhlasila. Čo môže človek urobiť v  hraničných situáciách, aby ostal človekom? 

Zelená

Prichádzali sme k hraniciam. „Tu vás musím vysadiť, ďalej s taxíkom nemôžem. Ale počkám, ak chcete. Možno už autobus odišiel.“  Teraz som ostala prekvapená ja. „V poriadku,  ďakujem.“ Zakričala som v behu. Trielila som s kufriskom k zóne s autobusmi a hľadala som ceduľku Bolzáno. Neuveríte, ale akurát autobus odbavovali. Vbehla som dnu a podávala som colníkovi pas s tým, že som zmeškala autobus. Ukazujem aj lístok. Jeho výraz tváre ma pobavil.

V poriadku, môžete nasadnúť.  Prisadla som si k mladej dievčine a zábavné na tom bolo, že sme cestovali do toho istého penziónu. Pochopila som, že v živote neexistujú náhody. A to, ako som sa naladila vnútorne, sa odrážalo do okolia. Zdalo sa mi všetko možné, žiadne limity. Keď si na tento príbeh, spomínam, zasmejem sa. Možno mladý človek je viac otvorený, bez bariér a očakávaní, aké si dávame neskôr. A možno to nie je vekom. Kto vie?

Zuzana Š.

Takhle to vidím já

23.02.2024

Protože se poslední dobou začaly psát o projektu, jehož jsem součástí, takové všelijaké podivnosti, tak mě napadlo, že napíšu, jak vlastně funguje projekt Tvořivá společnost v praxi z pohledu člověka, který se ho účastní. Takže nikdo není v žádném speciálním seznamu, nemá průkazku ani neplatí příspěvky, protože to není žádná organizace. [...]

Povinnosti zamestnanca, nevýhody freelancera

21.02.2024

„Moja, čo to ty vlastne robíš?” pýtala sa ma pred časom svokra, ktorá za pásom v továrni strávila štyri desaťročia života. Videla som, že v debatách až tak nechápala, ako sa niekto môže uživiť tým, že sedí doma za počítačom, pije kávu a nie vždy stíha popritom uvariť obed. „Nazýva sa to freelancer,” snažila som sa jej priblížiť zmysel cudzieho [...]

Máme ešte „základný inštinkt“?

18.02.2024

S naším psom chodíme každé ráno na prechádzku do blízkeho lesa. Občas nám robí spoločnosť jedna z našich mačiek. Predháňa sa so psom s naježeným kožúškom, poprípade sa mu šmajchluje a motá pod nohami. Tentokrát som si uvedomila jednu zmenu. Keď som sa obzrela, či ide mačka za nami, všimla som si, že zastala a pozorne načúvala smerom do záhrad lemujúcich [...]

József Berényi

Kandidátku Maďarskej aliancie do eurovolieb povedie Berényi

24.02.2024 16:34, aktualizované: 16:50

Eurovoľby sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna.

Ľudvík Šoltés, policajný pridelenec na Ukrajine

Policajný pridelenec Šoltés: To, že Rusi zaútočia zo štyroch strán, sme netušili

24.02.2024 16:20

Sú to už dva roky, no to ráno má stále v živej pamäti.

Russia Ukraine War BVP strieľa

Kyjevu ide o všetko. Šťastie sa od ukrajinskej armády odvrátilo, čelí ruskej prevahe v počte vojakov i zbraní

24.02.2024 15:55

Ukrajina zažila neúspechy po tom, ako dlho očakávaná letná protiofenzíva nepriniesla nijaké prielomy.

požiar, bratislava

Požiar v petržalskom paneláku: Svedkovia hovoria o výbuchu

24.02.2024 15:30

Plamene vyšľahli z balkóna jedného z bytov na prvom poschodí.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 313
Celková čítanosť: 602581x
Priemerná čítanosť článkov: 1925x

Autor blogu