Založ si blog

Veď sa len hráme

„Vari existuje nejaký vyšší cieľ, ktorý by mohol ospravedlniť smrť? Stratu ľudského života? V dnešnej spotrebiteľskej spoločnosti rozhoduje jeden človek o tom, či budú tisíce či milióny ľudí žiť, alebo zomrú. Nie je to hlúposť? Je to jedno, prečo to robí: pre peniaze, moc, alebo je to jednoducho magor, ktorý sa povýšil na úroveň Boha.”

Dušan Valeček: „Globálna kríza. Sme ľudia. Chceme žiť.”

Poslednú dobu som čoraz viac presvedčená o tom, že tento svet sa zbláznil. Ovláda nás hŕstka ľudí, ktorých cieľom je zarobiť na ľudskej biede, smrti a nešťastí. Vojenské konflikty “riešime” posielaním ďalších zbraní. Minule som zablúdila do hračkárstva. Nemám syna, no bola som prekvapená, že medzi hračkami pre chlapcov dominujú zbrane. Začnúc od vodných pištolí, končiac dychvyrážajúcimi plastovými napodobeninami samopalov. Veď sa len hrajú. Počúvam odpovede. Tak poďme ďalej. Počítačové hry. Pomaly každý pubertiak má doma počítačovú hru, v ktorej musí likvidovať nepriateľov. Veď sa len hrá. Poznám prípady, kedy dietky v rozkvete nespia niekoľko nocí, pretože sa zabudli v interaktívnej hre. Ráno pri raňajkách s podliatými očami vysvetľujú rodičom, koľko pankhartov zabili a až nad ránom si užili sladké víťazstvo.

Tenká hranica medzi ilúziou a realitou

Medzi virtuálnym svetom a svetom reálnym je tenká čiara. Keď deti od detstva berú násilie ako prirodzenú súčasť života, život prestanú brať ako najvyššiu hodnotu. Pretože všade, kde sa pozrú, je násilie. Hračky, filmy, počítačové hry. Kŕmia nás tým a my mlčíme. A potom sa čudujeme, že svet sa ocitol v takej s.ačke, že človek ako jedinec je len číslom. 

Až 82 percent strelných zbraní je v rukách súkromných vlastníkov. Ospravedlňuje sa to tým, že to je len pre prípad potreby, pre ochranu. A šialencov, ktorí strieľajú do nič netušiacich školákov, je čoraz viac. Aj to je šialený spôsob, ako sa presláviť v tomto ešte šialenejšom svete. 

Apropo magori pri moci. Citát z výbornej reči Dušana Valečka, ktorú som citovala na začiatku. Možno sme najväčšími magormi my všetci a nie tí, ktorým sme dali svoju moc. Pretože mlčíme. 

A možno nemusíme ani čakať, kým nás vyhladí klíma. My to predsa dokážeme aj sami. “Výhody” jadrovej vojny sa už usadili v hlavách mnohých hlupákov. A k jej realizácii je už len krok… Veď svet, v ktorom žijeme, je výsledok našej každodennej voľby, ani o tom nevieme. Naozaj si myslíte, že keď už sme toto všetko dopustili, nemôžeme to spoločne aj zmeniť?

M.

Zdroj: creativesociety

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

bachmut

Za nič vám ich nedáme! Rodičia v Bachmute ukrývajú svoje deti v pivniciach

30.03.2023 09:51

Dobrovoľníci jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín.

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376397x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu