Založ si blog

Zadarmo. Ale…

Dodnes si pamätám na telefonát mobilného operátora, ktorému som “verná” takmer 15 rokov. Ako sa ukázalo, aj moja vernosť má svoje hranice…

Dva roky dozadu

Dlho som odolávala paušálu. Keďže pracujem výlučne z domu, väčšinu telefonátov som si vybavovala cez internet. Mobilné dáta som nepotrebovala využívať, doma máme WiFi pripojenie. O jeho kvalite by sa dalo diskutovať, no to je iná kapitolka. Pred dvoma rokmi mi vyvolávala operátorka ponúkajúca výhodný paušál. Trikrát mi volala. Trikrát som jej odpovedala, že nemám záujem, pretože ten vyšperkovaný paušál aj tak nevyužijem. Po treťom raze mi zavolala zas a ponúkla na paušál 50-percentnú zľavu. Všetko bolo v poriadku, paušál som začala viac využívať a keď mi cez leto prišla správa, že môj operátor má pre mňa prekvapko v podobe extra dát a nejakých bonusov, zastavila som sa v predajni.

To kto vám dal takú zľavu?

Spýtal sa ma pracovník v predajni. „Už si nepamätám na meno,“ odpovedala som čestne. „Máte to vynikajúco nastavené. To som už dávno nevidel. A môžem vám ponúknuť bonus na zariadenia. Nebudete platiť NIČ. Len by ho bola škoda nevyužiť. Vyberte si, máme externé disky, nabíjačky, bluetooth slúchadlá, stojany, svetlá…” Začal vymenovávať.

Mykla som plecom. Nič z toho som nepotrebovala. Mala som doma všetko, čo som potrebovala. Nakoniec ma však predsa ukecal na bluetooth slúchadlá a nejaký externý disk. „Môžete to niekomu darovať. Veď by to bola škoda nechať na predajni, keď to máte zadarmo.“ Zháčila som sa. V dnešnom spotrebiteľskom formáte predsa nič nie je zadarmo. Chlapca taktiež neplatia za to, že z dobrého srdca dáva svojim zákazníkom veci “len tak”.

Mala som odísť. Neodišla som a mám skúsenosť. Odchádzala som s dvoma (ne)potrebnými zariadeniami a s blbým pocitom. O mesiac nato mi prišla ďalšia správa. Zľava na paušál mi skončila a jeho výška sa zvýšila o 50 percent. V ten deň som sa zastavila na inej pobočke operátora. Ukázalo sa, že nemôžem odísť len tak, pretože by som musela zaplatiť za tie dve zariadenia, ktoré som dostala zadarmo. Takmer 60 eur. Buď ich vyplatím, alebo ostanem a budem dva roky platiť zdvojnásobenú sumu za paušál.

Slečne som vysvetlila, ako som sa k nim dostala. „Viete, ja niekedy doplácam na to, že nepoužívam takéto predajné techniky. Všetko to je o ľuďoch. To, že vám končí zľava, vám mal predsa povedať,” vysvetľovala mi. Jasné, bola to aj moja chyba. Stačil by pohľad na faktúru a hneď by som zistila, že sa blíži termín ukončenia zľavy.  No prístup slečny ma veľmi potešil. Pretože svet potrebuje ľudí s chrbtovou kosťou. Na záver som jej dala vizitku Tvorivej spoločnosti a povedala pár slov.

Mám skúsenosť a tú mi nikto nevezme. Človek sa stretáva s rôznymi ľuďmi. Sú ľudia, ktorí pracujú čestne a ľudsky, a sú tí druhí. Teší ma fakt, že v Tvorivej spoločnosti budú len tí prví. Nebudú podmienky, aby musel ktokoľvek používať manipulatívne techniky na získanie bonusu k platu. Budú vytvorené podmienky, aby človek nemusel a ani nechcel pracovať proti svojmu svedomiu. Kašľať na drahý paušál. Mňa hreje pocit, že v Tvorivej spoločnosti to bude úplne inak.

M.

Zdroj: creativesociety

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

Doba se zrychlila. Je čas zpomalit.

25.05.2024

Běžím do práce. Jako vždy na poslední chvíli. Míjím lidi, kteří stejně jako já, pospíchají na autobus, aby stihli další navazující spoje. Po ránu jsem často nevrlá a dokáže mě rozhodit i prkotina. Když se podívám na lidi kolem, vidím, že i oni uvnitř se sebou bojují. Odrážíme se jak zrcadla jeden od druhého. Někdy bych si přála vstát do práce v klidu, [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

15.06.2024 13:10

Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty. Zároveň jeho inauguráciou získa prvýkrát v histórii všetky funkcie vládna koalícia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

15.06.2024 12:45

Prinášame vám znenie inauguračného prejavu prezidenta SR.

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

Inaugurácia prezidenta

ONLINE: Slovensko má šiesteho prezidenta. Pellegrini: Múr pokropený krvou musíme zbúrať. Sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 13:05

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.