Založ si blog

Komu dáš svoj hlas?

Blížia sa voľby. Sú doslova za dverami a ja sa prehŕňam množstvom letákov, brožúrok s tvárami ľudí mne viac známymi, niektorými menej. Čítam ich myšlienky, slogany, frázy…ale komu skutočne mám dať svoj hlas? Hlas…, ako výstižne to znie. Dám svoj hlas a už môžem mlčať, už si môžem ďalej žiť vo svojej rutine, kde už môj hlas nemá cenu, lebo som ho dala niekomu, kto verím, že naplní to, čo mi vyskakovalo do tváre zo všetkých strán – zmenu, rozvoj, prosperitu. 

Ale je to tak? Čo takto si ten svoj hlas ponechať, nech ho je počuť. Tak ako hlas každého jedného občana našej krajiny, či iných krajín, proste našej Zeme. Prečo nevybudovať svet, kde bude priestor na názory a prejavy každého jedného z nás? Môžeme vytvoriť zo sveta jedno nádherné miesto, pretože naozaj je pravda – Rozdeľuj a panuj – v rozdelení nás môžu ovládať na vzájomnom osočovaní, nevraživosti. Hľadajú spôsoby, kde pichnúť, kde zasiahnuť, aby sme mohli byť čo najviac rozdrobení a tak lepšie ovládateľní. Človek už neverí ničomu, myslí si, že všade musí byť niekto na vrchu pyramídy, kto nám velí, čo a ako robiť. Áno, na vrchu musí byť niekto, no nie jednotlivec, ale musíme tam byť my všetci. Ja sa nestaviam do pozície, že rozumiem všetkému. Ale máme tu neskutočné množstvo vzdelaných ľudí v tom, či onom odbore, ktorí dokážu spolu – áno, spolu pre dobrú vec pre nás všetkých nájsť riešenia, nové vynálezy, objavy. 

Napríklad také zdravotníctvo nemá byť o tom, ako je to dnes, udžiavať ľudí na tabletkách, t.j. chorých. Pretože tabletky = veľký biznis, t.j. veľké peniaze. Zdravotníctvo má byť založené na prevencii, na pochopení všetkých princípov vzniku chorôb, na šírení osvety v tomto smere. 

Umelá inteligencia

V súčasnosti sa mnohí obávame pretechnizovaného sveta – umelej inteligencie a podobne. A právom, pretože v súčasnom nastavení spotrebiteľského charakteru spoločnosti, t.j. všetko pre peniaze a moc, nevieme kto a ako to chce využiť proti nám a pre svoj prospech – rozumiem. 

Ale ak by sme si predstavili skutočne ľudskú spoločnosť, tak práve tieto vynálezy by mohli slúžiť nám všetkých. Nejde o to, že sme leniví a nechce sa nám nič robiť. Ide o to, aby sme ten náš čas mohli využiť pre nás osožnejšie – možno práve pre rozvoj spoločnosti, ako čo a kam posunúť, alebo na svoj osobný rozvoj – či už štúdium, spoznávanie sveta, jeho zákonitostí, spoznávanie nových ľudí, venovanie sa rodine a spoločným koníčkom. No ja si to viem predstaviť.

Aj preto som veľmi rada, že som sa zapojila do projektu Tvorivá spoločnosť. Je to spolupráca ľudí, ktorí po večeroch a nociach, v rámci svojho voľného času sa snažia momentálne v tejto fáze informovať ľudí. Pretože bez pravdivých informácií, bez uvedomenia si reality, ako to teraz (ne)funguje, nie sme schopní si dať reálne požiadavky na zmenu. Často počúvam, čítam… a čo tá VAŠA Tvorivá spoločnosť, čo je to za spoločnosť, čo nám sľubuje nesplniteľné…No pokiaľ to bude len “VAŠA”, pokiaľ nebude NÁS všetkých, tak nič reálne…Pokiaľ si myslím, že vždy musí byť niekto, kto za mňa urobí to, čo chcem, tak nič reálne…Keď si chcem len žiť v bublinke, z ktorej môžem akurát tak riešiť a kritizovať zlyhania druhých, tak nič reálne…Ak vás trápi názov tvorivá, tak si ho kľudne môžete odmyslieť…. proste je to spoločnosť ľudí, ktorí si chcú svoju realitu vytvárať a nie žiť ako figúrka na šachovnici, kam mnou pohnú, kam mi určia smer, tam pôjdem…Nie je to o tom, že chcem od niekoho, aby si myslel, to čo ja. Nechcem, aby veril v to čo ja, aby sa obliekal ako ja. Zjednotiť sa znamená v celej pestrosti a prispieť tou odlišnosťou do jedného nádherného celku a vytvoriť svet, v ktorom je radosť žiť. A môžem povedať, že keď vidím tých nadšených ľudí, ktorí si ho už teraz tvoria a veria v neho, aj napriek nedôvere a výsmechu od ľudí, ktorí nie sú zatiaľ súčasťou tohto tvorenia, tak taký svet sa už naozaj vytvára, zatiaľ v malom, ale už je a som zaň vďačná.

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

Doba se zrychlila. Je čas zpomalit.

25.05.2024

Běžím do práce. Jako vždy na poslední chvíli. Míjím lidi, kteří stejně jako já, pospíchají na autobus, aby stihli další navazující spoje. Po ránu jsem často nevrlá a dokáže mě rozhodit i prkotina. Když se podívám na lidi kolem, vidím, že i oni uvnitř se sebou bojují. Odrážíme se jak zrcadla jeden od druhého. Někdy bych si přála vstát do práce v klidu, [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

15.06.2024 13:10

Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty. Zároveň jeho inauguráciou získa prvýkrát v histórii všetky funkcie vládna koalícia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

15.06.2024 12:45

Prinášame vám znenie inauguračného prejavu prezidenta SR.

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

Inaugurácia prezidenta

ONLINE: Slovensko má šiesteho prezidenta. Pellegrini: Múr pokropený krvou musíme zbúrať. Sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 13:05

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.