Už zopár rokov nepozerám televízor. Nemyslím si, že by som o niečo prišla. Napriek tomu sa úplne nevyhnem obsahu, ktorým kŕmia televízne stanice svojho diváka. Mnohí ľudia totiž nevypínajú televízor ani počas návštevy. „My to aj tak nepozeráme, máme to len ako podmaz.” Je to pomerne rozšírený názor. Tento „podmaz“ však vytvára verejnú mienku. Zrkadlové neuróny fungujú a my (pod)vedome kopírujeme správanie, ktoré vidíme vôkol seba.
Konštatujú, že stúpa násilie. Prečo asi?
Spomenula som si na prípad chlapca, ktorý tresol panvicou po hlave svojho mladšieho brata. Pretože vraj je to sranda. Aj Tom a Jerry to tak robia. Chlapček mal vážne poranenia hlavy. To sa stalo pred pár rokmi, a dnes má násilie čoraz realistickejšiu podobu. Klasika v televízii, na ktorú si spomínam z detstva, ide do úzadia. Medzi najsledovanejšie filmy patria akčné trháky, v ktorých sa divák stotožňuje s hrdinom, ktorý kade chodí, tade vraždí. V záujme akejsi spravodlivosti sa násilie stalo normou. A deje sa to všade. V rozprávkach, vo filmoch, v správach aj v počítačových hrách…
„Nech skape ten zmrd,“ počula som z úst pubertiaka, ktorý bol úplne ponorený v počítačovej hre. Dieťa v materskej škole všade vidí pavúky a bojí sa zavrieť oči, lebo náhodou videlo hrôzu vyvolávajúcu video z hry o nemenovanej „babičke“, v ktorej sa hráč stotožňuje s rolou zabijáka. A keď učiteľka naviedla rozhovor na danú tému, s prekvapením zistila, že väčšina detí v triede s ňou už má skúsenosť.
A odborníci konštatujú, že stúpa násilie. Ja sa však čudujem, že nechcú vidieť túto súvislosť. Je predsa do očí bijúce, že sa za posledné desaťročie extrémne zmenilo prostredie, ktoré nás obklopuje. Všade dominuje zlo, násilie, závisť, nenávisť. A kde sa vytratilo obyčajné ľudské dobro, láskavosť či vzájomná pomoc? Nikto nás neučí správať sa inak. Príklad spolupráce ľudí, pozitívnych ľudských vlastností a vzájomnej pomoci sa v médiách mihne len zriedkavo. In sú škandály, násilie, hádky. A ľudia si ten podmaz prenášajú do bežného života. Stretla som sa s tým, že po tomto je dopyt. Vraj keby tam dali niečo normálne, ľudia by zomreli od nudy. Niečo na tom bude. My sami si totiž vytvárame prostredie, v ktorom žijeme. Sami sme zodpovední za to, čím sa obklopujeme a čomu dávame pozornosť. Preto je svet taký, aký je. Ostáva len dúfať, že to ľudia pochopia a začnú byť gurmáni nielen pri výbere jedla. Budú si vyberať to, čo im a ich okoliu prospieva, a nie naopak.
M.
Zdroj: creativesociety
Celá debata | RSS tejto debaty