Chcete toto jesť?

V poslednom období sa ako huby po daždi začali v médiách objavovať informácie o tom, že hmyz a červíky budú v budúcnosti tvoriť podstatnú časť nášho jedálnička, dokonca sú výslovne označované ako „potraviny budúcnosti“. 

Ak si niekto povie, že tento druh potravy určite konzumovať nebude a jeho sa to netýka, opak je pravdou. 

Od 24.01.2023 vstúpilo do platnosti vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2035/5 z  3. januára 2023, ktorým sa povoľuje umiestnenie čiastočne odtučneného prášku zo svrčka domového Acheta domesticus ako novej potraviny na trh. 

Čiastočne odtučnený prášok zo svrčka domového tak bude možné pridávať do:  

viaczrnného chleba a rožkov, krekrov a chlebových tyčiniek, cereálnych tyčiniek, suchých premixov na pečenie, sušienok, do výrobkov na báze sušených plnených alebo neplnených cestovín, do omáčok, spracovaných zemiakových výrobkov, strukovinových a zeleninových jedál, do pizze, do výrobkov na báze cestovín, do sušenej srvátky, do analógov mäsa, do polievok a polievkových koncentrátov alebo práškov, snackov na báze kukuričnej múky, nápojov podobných pivu, do čokoládových cukroviniek, orechov a olejnatých semien, iných snackov než sú lupienky, a mäsových prípravkov určených pre bežnú populáciu. 

Z nariadenia sa môžeme dozvedieť, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vo svojom vedeckom stanovisku dospel k záveru, že čiastočne odtučnený prášok zo svrčka domového Acheta domesticus je za navrhovaných podmienok používania a v prípustných množstvách bezpečný. Ako však vyplýva z prílohy samotného vykonávacieho nariadenia, takýto čiastočne odtučnený prášok môže obsahovať ťažké kovy (olovo, kadmium), mykotoxíny, chitín, mangán, kyanid, kvasinky a plesne, či salmonelu. 

Máme my, ľudia, záujem konzumovať tieto produkty a pýtal sa nás niekto na názor?

Zástancovia a presadzovatelia jedenia hmyzu tvrdia, že to prispeje k zabezpečeniu ekologickej rovnováhy našej planéty. Poukazujú na to,  že súčasný potravinový priemysel prispieva ku klimatickým zmenám, že v dôsledku nárastu populácie je potrebné zabezpečiť niekoľkonásobne viac potravín, ďalej na nedostatok ornej pôdy, ako aj na to, že oproti chovu dobytka a hydiny je hmyz šetrnejšou voľbou pre našu planétu, pretože vyžaduje menej pôdy, vody a vypúšťa menej skleníkových plynov. 

Je tomu ale skutočne tak? 

Už v súčasnosti existujú technológie, ktoré dokážu riešiť globálny problém hladu na našej planéte. Medzi takéto technológie patria:

– vertikálne farmy (poschodové pestovanie v skleníkoch, ktoré šetrí pôdu, vodu, úroda niekoľkokrát ročne, bez pesticídov, možnosť pestovania aj na Antarktíde)

– akvapónia (uzatvorený kontrolovaný cyklus s umelým osvetlením, cirkuláciou vzduchu a vodným okruhom s filtráciou spoločne s chovom rýb, napr. Future Farming) 

– 3D tlačené potraviny (tlač potravín na 3D tlačiarni z pripraveného rybieho a kuracieho mäsa pomocou kultivácie živočíšnych buniek)

Tieto technológie zabezpečia, že proces pestovania produktov bude nezávislý od klímy, počasia, miesta bydliska, úrodnosti pôdy i logistiky. Medzi technológie budúcnosti pri výrobe a spracovaní potravín nepochybne patrí aj tzv. replikátor potravín (prístroj na spôsob mikrovlnky, ktorý pripraví akékoľvek jedlo z častíc s rovnakou chuťou, kvalitou a výživovou hodnotou bez zabíjania zvierat a pestovania rastlín – nová fyzika). Toto a oveľa viac nájdete, ak si pozriete fórum Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení.

V súčasnom spotrebiteľskom formáte spoločnosti, kde prevládajú predovšetkým ekonomické záujmy, nie je zabezpečená dostupnosť potravín pre každého človeka a už vôbec nie v požadovanej kvalite. Bežný človek má len minimálny dosah na rozhodovanie o tom, aký druh potravín a v akej kvalite bude uvedený na trh. O týchto skutočnostiach rozhodujú predstavitelia rôznych medzinárodných korporácií, či nadnárodných organizácií, pričom rozhodujúcim kritériom sú predovšetkým ich finančné a ekonomické záujmy. 

V Tvorivej spoločnosti, je však život človeka na prvom mieste! S pomocou už existujúcich a v súčasnosti ďalších rozvíjajúcich sa technológií bude vyriešený globálny problém hladu, a každý človek na planéte bude mať prístup ku kvalitnému jedlu a potravinám.  Taktiež vďaka rozvinutej spoločenskej samospráve budú mať ľudia možnosť participovať na rozhodovaní o tom, aké potravinové produkty a v akom zložení či kvalite budú ľuďom dostupné tak, aby bol zabezpečený zdravý vývoj celej civilizácie. 

J.

zdroj: creativesociety

Na COP29 Allatra priestor dostala. Prečo nedostala priestor aj na Slovensku?

15.11.2024

Allatra sa venuje klíme. Výsledky dlhodobého prieskumu prezentovali aj na COP29 v Baku. Naše média mohli spomenúť túto novinku v záplave článkov. Avšak ich “sponzori” im očividne neplatia za pravdu. Prinášame informácie z konferencie pod taktovkou OSN, ktorá sa snaží nájsť kľúč k riešeniu spoločných klimatických problémov. Správu vysielala azerbajdžanská [...]

Čo mi ukázala návšteva židovskej synagógy

10.11.2024

V meste pod Zoborom je zrekonštruovaná židovská synagóga. Dnes sa v nej už nevykonávajú náboženské obrady. Cez veľké okná preniká mäkké svetlo, osvetľujúce výstavu na stenách historickej budovy. Mala som len chvíľku času. Zbežne som si ju pozrela. Nie, netušila som, že v našom meste bola kedysi Tisova či Hitlerova ulica. Počas II. svetovej vojny bolo z Nitry [...]

Metóda programovania mysle

08.11.2024

Ako často vidíte v správach alebo na sociálnych sieťach niečo ako: „Nebezpečná sekta!“ alebo „Hrozba pre spoločnosť“? Znie to desivo, však? Ale je tu dôležitá vec: takéto výrazy nie sú náhodné. Málokedy sa zamýšľame nad tým, prečo tieto výrazy znejú tak jasne a ostro, a práve to je metóda manipulácie prostredníctvom médií, ktoré programujú naše [...]

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.