Založ si blog

Chcete toto jesť?

V poslednom období sa ako huby po daždi začali v médiách objavovať informácie o tom, že hmyz a červíky budú v budúcnosti tvoriť podstatnú časť nášho jedálnička, dokonca sú výslovne označované ako „potraviny budúcnosti“. 

Ak si niekto povie, že tento druh potravy určite konzumovať nebude a jeho sa to netýka, opak je pravdou. 

Od 24.01.2023 vstúpilo do platnosti vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2035/5 z  3. januára 2023, ktorým sa povoľuje umiestnenie čiastočne odtučneného prášku zo svrčka domového Acheta domesticus ako novej potraviny na trh. 

Čiastočne odtučnený prášok zo svrčka domového tak bude možné pridávať do:  

viaczrnného chleba a rožkov, krekrov a chlebových tyčiniek, cereálnych tyčiniek, suchých premixov na pečenie, sušienok, do výrobkov na báze sušených plnených alebo neplnených cestovín, do omáčok, spracovaných zemiakových výrobkov, strukovinových a zeleninových jedál, do pizze, do výrobkov na báze cestovín, do sušenej srvátky, do analógov mäsa, do polievok a polievkových koncentrátov alebo práškov, snackov na báze kukuričnej múky, nápojov podobných pivu, do čokoládových cukroviniek, orechov a olejnatých semien, iných snackov než sú lupienky, a mäsových prípravkov určených pre bežnú populáciu. 

Z nariadenia sa môžeme dozvedieť, že Európsky úrad pre bezpečnosť potravín vo svojom vedeckom stanovisku dospel k záveru, že čiastočne odtučnený prášok zo svrčka domového Acheta domesticus je za navrhovaných podmienok používania a v prípustných množstvách bezpečný. Ako však vyplýva z prílohy samotného vykonávacieho nariadenia, takýto čiastočne odtučnený prášok môže obsahovať ťažké kovy (olovo, kadmium), mykotoxíny, chitín, mangán, kyanid, kvasinky a plesne, či salmonelu. 

Máme my, ľudia, záujem konzumovať tieto produkty a pýtal sa nás niekto na názor?

Zástancovia a presadzovatelia jedenia hmyzu tvrdia, že to prispeje k zabezpečeniu ekologickej rovnováhy našej planéty. Poukazujú na to,  že súčasný potravinový priemysel prispieva ku klimatickým zmenám, že v dôsledku nárastu populácie je potrebné zabezpečiť niekoľkonásobne viac potravín, ďalej na nedostatok ornej pôdy, ako aj na to, že oproti chovu dobytka a hydiny je hmyz šetrnejšou voľbou pre našu planétu, pretože vyžaduje menej pôdy, vody a vypúšťa menej skleníkových plynov. 

Je tomu ale skutočne tak? 

Už v súčasnosti existujú technológie, ktoré dokážu riešiť globálny problém hladu na našej planéte. Medzi takéto technológie patria:

– vertikálne farmy (poschodové pestovanie v skleníkoch, ktoré šetrí pôdu, vodu, úroda niekoľkokrát ročne, bez pesticídov, možnosť pestovania aj na Antarktíde)

– akvapónia (uzatvorený kontrolovaný cyklus s umelým osvetlením, cirkuláciou vzduchu a vodným okruhom s filtráciou spoločne s chovom rýb, napr. Future Farming) 

– 3D tlačené potraviny (tlač potravín na 3D tlačiarni z pripraveného rybieho a kuracieho mäsa pomocou kultivácie živočíšnych buniek)

Tieto technológie zabezpečia, že proces pestovania produktov bude nezávislý od klímy, počasia, miesta bydliska, úrodnosti pôdy i logistiky. Medzi technológie budúcnosti pri výrobe a spracovaní potravín nepochybne patrí aj tzv. replikátor potravín (prístroj na spôsob mikrovlnky, ktorý pripraví akékoľvek jedlo z častíc s rovnakou chuťou, kvalitou a výživovou hodnotou bez zabíjania zvierat a pestovania rastlín – nová fyzika). Toto a oveľa viac nájdete, ak si pozriete fórum Globálna kríza. Naša záchrana je v zjednotení.

V súčasnom spotrebiteľskom formáte spoločnosti, kde prevládajú predovšetkým ekonomické záujmy, nie je zabezpečená dostupnosť potravín pre každého človeka a už vôbec nie v požadovanej kvalite. Bežný človek má len minimálny dosah na rozhodovanie o tom, aký druh potravín a v akej kvalite bude uvedený na trh. O týchto skutočnostiach rozhodujú predstavitelia rôznych medzinárodných korporácií, či nadnárodných organizácií, pričom rozhodujúcim kritériom sú predovšetkým ich finančné a ekonomické záujmy. 

V Tvorivej spoločnosti, je však život človeka na prvom mieste! S pomocou už existujúcich a v súčasnosti ďalších rozvíjajúcich sa technológií bude vyriešený globálny problém hladu, a každý človek na planéte bude mať prístup ku kvalitnému jedlu a potravinám.  Taktiež vďaka rozvinutej spoločenskej samospráve budú mať ľudia možnosť participovať na rozhodovaní o tom, aké potravinové produkty a v akom zložení či kvalite budú ľuďom dostupné tak, aby bol zabezpečený zdravý vývoj celej civilizácie. 

J.

zdroj: creativesociety

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

bachmut

Za nič vám ich nedáme! Rodičia v Bachmute ukrývajú svoje deti v pivniciach

30.03.2023 09:51

Dobrovoľníci jav pripisuje kombinácii chudoby a nepriaznivého psychického stavu rodín.

Black Hawk

V americkom Kentucky sa pri výcviku zrazili dva Black Hawky

30.03.2023 08:49

Stav posádky nie je známy.

mexiko

Mexické úrady vyšetrujú osem ľudí kvôli požiaru, ktorý zabil 39 mužov

30.03.2023 08:15

Bezpečnostní pracovníci zrejme nevyvinuli žiadne úsilie, aby obetiam vôbec pomohli.

Bolsonaro

Brazílsky exprezident Bolsonaro sa vracia do vlasti, o opozíciu už nemá záujem

30.03.2023 07:03

Chcem pomáhať mojej strane ako človek so skúsenosťami, uviedol pre televíziu CNN Brasil.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 376405x
Priemerná čítanosť článkov: 1854x

Autor blogu