Čo mi prezradila umelá inteligencia

Dnes ráno som sa spýtala umelej inteligencie (UI), aká je úloha novinára. Pretože mi to akosi nesedí s tým, čím nás kŕmia médiá. Áno, aj tie „nezávislé“.

Zadala som otázku: „Aká je úloha žurnalistu?”
A UI mi odpovedala:
Úloha žurnalistu je zbierať, overovať a prinášať informácie a udalosti nestranným a presným spôsobom s cieľom informovať verejnosť.

Moja ďalšia otázka bola: „Prečo sa niektorí ľudia snažia niekoho očierniť?” 

A toto som sa dozvedela: „Niektorí novinári môžu písať články, ktorých cieľom je niekoho očierniť, a to z dôvodu osobnej zaujatosti, túžby po senzácii alebo nedostatku etických noriem. Tento typ žurnalistiky môže poškodiť povesť jednotlivcov a inštitúcií a podkopať dôveru verejnosti v médiá. Je dôležité, aby si novinári vo svojom spravodajstve zachovávali vysoké štandardy profesionality a nestrannosti.”

Položila som teda ďalšiu otázku: „Akým spôsobom môžu novinári prinášať skutočne objektívne informácie? Čo im pomôže?“

  1. Overovanie faktov: Kontrola a dvojitá kontrola zdrojov a informácií s cieľom zabezpečiť ich presnosť.
  2. Nestrannosť: Vyhýbať sa osobným názorom a neprejavovať priazeň konkrétnemu jednotlivcovi, skupine alebo ideológii.
  3. Hľadanie viacerých perspektív: Zhromažďovanie informácií z viacerých zdrojov a perspektív s cieľom poskytnúť komplexný pohľad na príbeh.
  4. Vyhýbanie sa konfliktom záujmu: Zverejnenie akýchkoľvek osobných alebo finančných vzťahov, ktoré môžu ovplyvniť ich spravodajstvo.
  5. Transparentnosť v uvádzaní zdrojov
  6. Dodržiavanie etických zásad: Dodržiavanie stanovených etických kódexov v žurnalistike a vyhýbanie sa neetickým praktikám, ako je plagiátorstvo, falšovanie a manipulácia s informáciami.

Dodržiavaním týchto postupov môžu novinári pracovať na poskytovaní vyvážených a objektívnych správ, ktorými informujú verejnosť. Umelá inteligencia vie, ako by sa mal správať skutočný novinár. No realita je iná. Vidíme, ako hlboko klesla úroveň dnešných médií. Tak som umelej inteligencii položila ešte jednu otázku:

Ako zlepšiť stav dnešnej žurnalistiky?

Dostala som takúto odpoveď:

  • podpora presnosti správ
  • podpora kritického myslenia čitateľa. Nepodsúvanie vlastného názoru. 
  • Podporovať rozmanitosť a inklúziu v redakciách s cieľom vniesť do spravodajstva rôzne perspektívy.
  • Poskytovanie ochrany a podpory novinárom vrátane ochrany pred cenzúrou a fyzickou ujmou.

Pre mňa je jedinou cestou, ktorou sa dá zlepšiť tvár dnešnej žurnalistiky Tvorivá spoločnosť. Áno, ten projekt, na ktorý dnes prebieha masový útok z mnohých „nezávislých“ médií. Sú tak nezávislé, že si navzájom od seba kopírujú text, ani sa neunúvajú osloviť účastníkov hnutia, aby im poskytli svoj názor. Dnes sa v mnohých médiách používajú dve mená pseudoodborníkov. Školiteľa a jeho študenta, ktorý sa pasujú za odborníkov v oblasti religionistiky. Označujú za sektu spoločné hnutie ľudí, ktorí sú za život, za slobodu voľby, za transparentnosť médií, za rozvoj osobnosti, za samosprávu spoločnosti… Za to, aby sa ľudia prestali báť, začali kriticky myslieť, konať a žiť ako ľudia. Za týmito článkami sa ukrývajú novinári, ktorí už dávno stratili svedomie. Aktívne sa mažú komentáre účastníkov, ako aj ľudí, ktorí upozorňujú na to, že ide o zmanipulované informácie. Viete, s*rie ma to. Fakt. No je super, že máme šancu dokázať, že sa nenecháme umlčať. Že ľudia sa nedajú zastrašiť. Že si nenecháme zatvoriť ústa. Dosť bolo mlčania.

Nedávno som dostala otázku, či mi to stojí za to všetko, čo sa deje. Za to špinenie, nálepkovanie. Áno stojí. Pretože som človek. A mám svedomie. A to sa nedá umlčať žiadnymi prachmi sveta. 

M.

zdroj: creativesociety

Na COP29 Allatra priestor dostala. Prečo nedostala priestor aj na Slovensku?

15.11.2024

Allatra sa venuje klíme. Výsledky dlhodobého prieskumu prezentovali aj na COP29 v Baku. Naše média mohli spomenúť túto novinku v záplave článkov. Avšak ich “sponzori” im očividne neplatia za pravdu. Prinášame informácie z konferencie pod taktovkou OSN, ktorá sa snaží nájsť kľúč k riešeniu spoločných klimatických problémov. Správu vysielala azerbajdžanská [...]

Čo mi ukázala návšteva židovskej synagógy

10.11.2024

V meste pod Zoborom je zrekonštruovaná židovská synagóga. Dnes sa v nej už nevykonávajú náboženské obrady. Cez veľké okná preniká mäkké svetlo, osvetľujúce výstavu na stenách historickej budovy. Mala som len chvíľku času. Zbežne som si ju pozrela. Nie, netušila som, že v našom meste bola kedysi Tisova či Hitlerova ulica. Počas II. svetovej vojny bolo z Nitry [...]

Metóda programovania mysle

08.11.2024

Ako často vidíte v správach alebo na sociálnych sieťach niečo ako: „Nebezpečná sekta!“ alebo „Hrozba pre spoločnosť“? Znie to desivo, však? Ale je tu dôležitá vec: takéto výrazy nie sú náhodné. Málokedy sa zamýšľame nad tým, prečo tieto výrazy znejú tak jasne a ostro, a práve to je metóda manipulácie prostredníctvom médií, ktoré programujú naše [...]

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

Carlo Acutis

Prvý svätec tohto milénia: Pápež kanonizuje mladíka, ktorého označujú za 'patróna internetu'

21.11.2024 07:51

Carlo Acutis, ktorý sa narodil talianskym rodičom v Londýne, bol webový dizajnér.