Založ si blog

Čo mi prezradila umelá inteligencia

Dnes ráno som sa spýtala umelej inteligencie (UI), aká je úloha novinára. Pretože mi to akosi nesedí s tým, čím nás kŕmia médiá. Áno, aj tie „nezávislé“.

Zadala som otázku: „Aká je úloha žurnalistu?”
A UI mi odpovedala:
Úloha žurnalistu je zbierať, overovať a prinášať informácie a udalosti nestranným a presným spôsobom s cieľom informovať verejnosť.

Moja ďalšia otázka bola: „Prečo sa niektorí ľudia snažia niekoho očierniť?” 

A toto som sa dozvedela: „Niektorí novinári môžu písať články, ktorých cieľom je niekoho očierniť, a to z dôvodu osobnej zaujatosti, túžby po senzácii alebo nedostatku etických noriem. Tento typ žurnalistiky môže poškodiť povesť jednotlivcov a inštitúcií a podkopať dôveru verejnosti v médiá. Je dôležité, aby si novinári vo svojom spravodajstve zachovávali vysoké štandardy profesionality a nestrannosti.”

Položila som teda ďalšiu otázku: „Akým spôsobom môžu novinári prinášať skutočne objektívne informácie? Čo im pomôže?“

  1. Overovanie faktov: Kontrola a dvojitá kontrola zdrojov a informácií s cieľom zabezpečiť ich presnosť.
  2. Nestrannosť: Vyhýbať sa osobným názorom a neprejavovať priazeň konkrétnemu jednotlivcovi, skupine alebo ideológii.
  3. Hľadanie viacerých perspektív: Zhromažďovanie informácií z viacerých zdrojov a perspektív s cieľom poskytnúť komplexný pohľad na príbeh.
  4. Vyhýbanie sa konfliktom záujmu: Zverejnenie akýchkoľvek osobných alebo finančných vzťahov, ktoré môžu ovplyvniť ich spravodajstvo.
  5. Transparentnosť v uvádzaní zdrojov
  6. Dodržiavanie etických zásad: Dodržiavanie stanovených etických kódexov v žurnalistike a vyhýbanie sa neetickým praktikám, ako je plagiátorstvo, falšovanie a manipulácia s informáciami.

Dodržiavaním týchto postupov môžu novinári pracovať na poskytovaní vyvážených a objektívnych správ, ktorými informujú verejnosť. Umelá inteligencia vie, ako by sa mal správať skutočný novinár. No realita je iná. Vidíme, ako hlboko klesla úroveň dnešných médií. Tak som umelej inteligencii položila ešte jednu otázku:

Ako zlepšiť stav dnešnej žurnalistiky?

Dostala som takúto odpoveď:

  • podpora presnosti správ
  • podpora kritického myslenia čitateľa. Nepodsúvanie vlastného názoru. 
  • Podporovať rozmanitosť a inklúziu v redakciách s cieľom vniesť do spravodajstva rôzne perspektívy.
  • Poskytovanie ochrany a podpory novinárom vrátane ochrany pred cenzúrou a fyzickou ujmou.

Pre mňa je jedinou cestou, ktorou sa dá zlepšiť tvár dnešnej žurnalistiky Tvorivá spoločnosť. Áno, ten projekt, na ktorý dnes prebieha masový útok z mnohých „nezávislých“ médií. Sú tak nezávislé, že si navzájom od seba kopírujú text, ani sa neunúvajú osloviť účastníkov hnutia, aby im poskytli svoj názor. Dnes sa v mnohých médiách používajú dve mená pseudoodborníkov. Školiteľa a jeho študenta, ktorý sa pasujú za odborníkov v oblasti religionistiky. Označujú za sektu spoločné hnutie ľudí, ktorí sú za život, za slobodu voľby, za transparentnosť médií, za rozvoj osobnosti, za samosprávu spoločnosti… Za to, aby sa ľudia prestali báť, začali kriticky myslieť, konať a žiť ako ľudia. Za týmito článkami sa ukrývajú novinári, ktorí už dávno stratili svedomie. Aktívne sa mažú komentáre účastníkov, ako aj ľudí, ktorí upozorňujú na to, že ide o zmanipulované informácie. Viete, s*rie ma to. Fakt. No je super, že máme šancu dokázať, že sa nenecháme umlčať. Že ľudia sa nedajú zastrašiť. Že si nenecháme zatvoriť ústa. Dosť bolo mlčania.

Nedávno som dostala otázku, či mi to stojí za to všetko, čo sa deje. Za to špinenie, nálepkovanie. Áno stojí. Pretože som človek. A mám svedomie. A to sa nedá umlčať žiadnymi prachmi sveta. 

M.

zdroj: creativesociety

Každý večer ten istý scenár

24.03.2023

Včera prišiel domov zasa unavený. Kým som zohrievala večeru, dal si rýchlu sprchu. „Mami? Tato bol dnes preč dvanásť hodín, však?“ Spýtala sa ma dcéra, ktorá sa pasovala s horou úloh. Dva dni je doma, pretože je chorá. Nemôže len tak nečinne ležať, nestihla by prebrať učivo a vypracovať si domáce úlohy. Priznáva, že ju bolí hlava. Aj ja som unavená. Popri [...]

Nemôžeme byť s našimi deťmi v nemocnici za každých okolností.

21.03.2023

Nedávno prebiehala petícia, aby sa zakotvilo právo detí mať pri sebe rodiča v nemocnici. V prvom čítaní návrh podporilo 115 poslancov. Návrh bol však stiahnutý, nakoľko bol prejavený nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom. Dôvodom je, že tento návrh by posilnil práva nie detského pacienta, ale zdravotníckeho zariadenia. Táto nezhoda poslancov znamená, že sa nič meniť [...]

Zvláštní ocenění

19.03.2023

Před nedávnem se mi dostalo velmi zvláštního ocenění. Ocitl jsem se na mapě dezinformační scény. Tato mapa má prý údajně pomáhat tomu, aby se chránila demokracie před šířením lží a manipulací s veřejným míněním. A já bych měl jednoduchou otázku. Jakou demokracii dnes vlastně chceme bránit?Říkají nám, že bránit demokracii znamená bránit režim, ve kterém [...]

Fico

Fico sa dostal na čelo v ďalšom prieskume. Heger by vytlačil Matoviča z parlamentu

26.03.2023 13:40

Prieskumy preferencií politických strán viacerých agentúr naznačili, že Smer sa opäť derie na čelo sympatií voličov.

Polícia / Putá / Zadržanie /

Polícia obvinila 53-ročného muža, vo Veľkých Slemenciach mal zavraždiť manželku

26.03.2023 12:27

K rodinnej tragédii došlo v piatok krátko pred polnocou v jednom z rodinných domov.

adam puškár, daniel tupý

Súd rozhoduje o väzbe advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého

26.03.2023 10:50

Advokát obvineného odkazuje, že polícia nemá pravého páchateľa.

prigožin

Prigožin otočil: Nacisti na Ukrajine nie sú, Rusko nebojuje s NATO

26.03.2023 09:45

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny prekvapil.

Tvorivá spoločnosť

Štatistiky blogu

Počet článkov: 203
Celková čítanosť: 375478x
Priemerná čítanosť článkov: 1850x

Autor blogu