Založ si blog

Svet je naruby – zabiť pre slávu

Čo ste robili, keď ste mali 14?

Ja si to pamätám veľmi presne. Učila som sa na prijímačky na gymnázium, trápila sa platonickou láskou k dedinskému chlapcovi, ktorý vedel zo seba chrliť vtipy na počkanie. Počúvala som Kelly Family a tešila sa z nových sandálov. Boli to prvé topánky, ktoré som nemusela dediť po staršej sestre. Chcela som sa stať vedkyňou alebo spisovateľkou. Niekým, kto zmení svet. Nechápala som svet dospelých, ktorí na všetko hundrali a nemali sa kedy zastaviť. Vtedy som si zaumienila, že nikdy nechcem dopadnúť ako oni. Ako to viem? Mama mi dala do ruky denník, ktorý som si písala v tej dobe. Na niektorých veciach som sa zasmiala. „Keď budem veľká, nikdy nebudem variť kurací perkelt. Je to grc!” To je jeden z milých zápiskov. Teraz je perkelt obľúbeným jedlom mojej dcéry. Ale tento blog nie je o perkelte. Je o snoch a vzoroch detí, ktoré sa formujú aj nastavením spoločnosti.

Naša generácia sa ešte držala klasických snov. V triede som mala kopec nádejných letušiek, doktorov, učiteliek, či stolárov. Nikoho vtedy nenapadlo, že o pár desaťročí bude trend stať sa influencer. To, akým spôsobom sa niektorí snažia získať slávu, však presahuje všetky medze. Včera mi vyskočil článok o 14-ročnom chlapcovi, ktorý chcel zabiť spolužiačku revolverom! Dôvod? Desivý. Chcel sa dostať do novín. Stať sa slávny. Bez ohľadu na to, aké to bude mať hrôzostrašné následky.

Mnohým sa to „podarilo.“ Ich meno pozná celý svet. Masoví vrahovia, psychopati, mnohí z nich nedosiahli plnoletosť. Ich sláva je poznačená krvou nevinných ľudí. Toto je svet, ktorý sme vytvorili. V Amerike zomrie každý deň 12 detí následkom zastrelenia. 32 je postrelených. Každý deň. Počet úmrtí spôsobených strelnými zbraňami medzi americkými deťmi a dospievajúcimi vzrástol za dva roky o 50 %. Pre niekoho štatistika, pre iného príbeh trúchliaceho rodiča.

Poďme svet obrátiť z hlavy opäť na nohy. 

Urobiť slávnych tých ľudí, ktorí si zaslúžia pozornosť tým, že robia niečo užitočné pre ľudstvo. Dať do popredia morálku, čestnosť a dôstojnosť. Veď to, čo dnes vidíme v médiách, sa už zajtra odzrkadlí na životoch nás všetkých.

M.

zdroj: creativesociety.com; fórum Globálna kríza. Zodpovednosť

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

Doba se zrychlila. Je čas zpomalit.

25.05.2024

Běžím do práce. Jako vždy na poslední chvíli. Míjím lidi, kteří stejně jako já, pospíchají na autobus, aby stihli další navazující spoje. Po ránu jsem často nevrlá a dokáže mě rozhodit i prkotina. Když se podívám na lidi kolem, vidím, že i oni uvnitř se sebou bojují. Odrážíme se jak zrcadla jeden od druhého. Někdy bych si přála vstát do práce v klidu, [...]

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Pellegrini ako prvý obsadil všetky najvyššie posty. Palác je vrcholom jeho kariéry. Začínal ako poslanecký asistent, aká bola jeho cesta?

15.06.2024 13:10

Prešiel si viacerými funkciami a ako prvý obsadil všetky tri najvyššie posty. Zároveň jeho inauguráciou získa prvýkrát v histórii všetky funkcie vládna koalícia.

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

Inauguračný prejav prezidenta SR Petra Pellegriniho

15.06.2024 12:45

Prinášame vám znenie inauguračného prejavu prezidenta SR.

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

Inaugurácia prezidenta

ONLINE: Slovensko má šiesteho prezidenta. Pellegrini: Múr pokropený krvou musíme zbúrať. Sme jedno Slovensko

15.06.2024 10:00, aktualizované: 13:05

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.