Založ si blog

Nádejný podnikateľ

Svedectvá, ktoré nás nútia zamýšľať sa nad smerovaním spoločnosti

Pri cestovaní vlakom som sa neplánovane stala súčasťou cudzieho rozhovoru: „Ty pako, čo tu robíš?!” buchol staršieho pána po pleci mladý chalan, spoznal v ňom starého známeho.

“Ešte robíš u Zdena?” spýtal sa ho Tibi, obézny pán, ktorý žije z invalidného dôchodku. Občas predá nejaký telefón, niekomu niečo dohodí, samozrejme bez papiera. Dozvedám sa, že mladý u Zdena ešte stále robí, za 4,30 na hodinu, tiež bez papiera.

Rola podnikateľa

„Ale vieš čo? Budem podnikať. Teraz predávam psov bez papiera, no toľko žerú, že sa musím poriadne obracať, aby som ich nakŕmil,” sťažuje sa na fungovanie množiarne. Našťastie jeho podnikateľská vízia pôjde iným smerom: „Budem chodiť po celom Slovensku zamazávať korýtka, to bude koryto, videl si, koľko domov má starú strechu? Ale ja nebudem robiť špinavú robotu. Dvoch chlapov si zamestnám. Na hodinu im dám kráľovských 7 eur,” rýchlo sa vžil do role podnikateľa.

Od mladého sa dozvedám, že žije s mamou v starom dome na dedine. V podnájme. Platí 120 € mesačne. „To je nejak málo, nie?” čuduje sa Tibi. „Hej, ale nemáme elektrinu. Telefón si nabijem v obchodnom centre, chodím skoro spať, telku chodí mamka pozerať k susede,” vysvetľuje. „Dá sa na to zvyknúť, to ako si zvykne jednonohý, že nemá druhú nohu, tak si zvykneš aj na to, že nemáš elektrinu. Drevo máme z lesa, v záhrade čo to dopestujem, mamke nič nechýba,” dodáva chalan, ktorý sa musí odmala obracať.

Chlapi nadávajú. Na život, na vládu, na podmienky. Nevadí mi to, pochopila som, že vulgarity sú súčasťou ich slovníka, i keď vidím, ako sa za nimi otáča staršia pani v nádeji, že si správne vysvetlia jej nesúhlasný pohľad. Nevysvetlili. Z rozhovoru ich vytrhol až sprievodca. Pýta si lístok. Pri pohľade na cieľovú stanicu skonštatuje: „Tam nestojíme. Budete musieť vystúpiť na ďalšej stanici a odtiaľ ísť iným vlakom.” Odpoveďou je spŕška nadávok. Sprievodca sa len usmial a išiel ďalej. Asi si vo vlaku zažil svoje. Chlapec s hundraním vystúpi. V kupé sa rozhostí ticho.

Ja s chlapmi súhlasím. Žijeme v 21. storočí v naozaj hrozných podmienkach. Mnohí bez elektriny, sociálnych istôt či nádejou na lepšiu budúcnosť. Väčšinou naša snaha niečo zmeniť končí nadávaním na vlády, spoliehaním sa na nasledujúce voľby, ale zjavne to nepomáha a problémy pretrvávajú, alebo sa menia na iné. Riešenie je projekt Tvorivá spoločnosť, platforma, v ktorej je najvyššou hodnotou život človeka. Každého. Aj Tibiho, aj mladého chalana, aj jeho mamy. Je to možnosť. Má však jeden háčik. Jej vytvorenie si vyžaduje konanie každého človeka. Inak to ostane ako v tom vtipe:
Kto chce zmenu? Všetci.
Kto chce niečo pre ňu urobiť? Zostalo ticho.”

M., účastníčka projektu Tvorivá spoločnosť

zdroj:creativesociety

A zrazu sa celý svet prebudil a hovorí: „Páni, toto je nevyčerpateľný zdroj! “

15.06.2024

Počuli ste už o GAV – generátoroch vody zo vzduchu? Prevratná technológia, ktorá je schopná vyriešiť problémy s nedostatkom pitnej vody, odstrániť na Zemi hlad a smäd, a hlavne vyriešiť klimatické problémy, ktoré sa už prejavujú všade. O technológii GAV je natočený populárno-vedecký film Voda zo vzduchu: Cesta k záchrane ľudstva, v ktorom je predložený jasný [...]

Čo som sa naučila od Rómky

04.06.2024

Na autobusovej stanici čakala na autobus Rómka. Žena 50+ s rozčapenými nohami, v šatách odhaľujúcich ovisnuté prsia. Pohľad mi zbehol práve tam, do výstrihu. Zastavila som to – stopla som moje odsúdenie. Nič zlé nerobila, rozprávala sa s ľuďmi okolo… Boli to sekundy, pokiaľ som prešla okolo. No stačili mi na to, aby som uvidela obrázok, zanalyzovala a… Nedošlo k [...]

Doba se zrychlila. Je čas zpomalit.

25.05.2024

Běžím do práce. Jako vždy na poslední chvíli. Míjím lidi, kteří stejně jako já, pospíchají na autobus, aby stihli další navazující spoje. Po ránu jsem často nevrlá a dokáže mě rozhodit i prkotina. Když se podívám na lidi kolem, vidím, že i oni uvnitř se sebou bojují. Odrážíme se jak zrcadla jeden od druhého. Někdy bych si přála vstát do práce v klidu, [...]

Peter Pellegrini

Deväť zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o inaugurácii

15.06.2024 11:15

Viete, že prezidentský sľub je vytlačený na špeciálnom ručnom papieri?

SR prezident Pellegrini inaugurácia BAX

ONLINE: Múr pokropený krvou musíme zbúrať. Sme jedno Slovensko, povedal nový prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini

15.06.2024 10:00, aktualizované: 12:10

Sledujte inauguráciu novej hlavy štátu s nami.

Zuzana Čaputová

Čaputová odovzdáva žezlo: Odchádza noblesa, ľudskosť, ale aj váhanie. Prezidentov bolo veľa, prezidentka len jedna

15.06.2024 09:00

Ako hodnotia politológovia jej najsilnejšie a najslabšie momenty?

vojna na Ukrajine, Rusko

ONLINE: Na Ukrajine podľa Putina bojuje 700-tisíc ruských vojakov. Najhorúcejšia situácia je pri Pokrovsku

15.06.2024 06:55, aktualizované: 11:10

V súčasnosti má Rusko podľa Putina na území Ukrajiny takmer 700-tisíc vojakov.