Jednoducho Človek

DEZINFORMÁCIE VS. FAKTY  

Čo znamená strata statusu človeka v Tvorivej spoločnosti?

Rozdiel medzi „projektom Tvorivá spoločnosť“ a „Tvorivou spoločnosťou“ ako spoločenským modelom:

Pre lepšie pochopenie tejto otázky je dôležité upriamiť pozornosť na rozdiel medzi „projektom Tvorivá spoločnosť“ a modelom usporiadania spoločnosti označovanej ako „Tvorivá spoločnosť“. Kým cieľom projektu je informovať, model spoločnosti je už spôsobom fungovania spoločnosti. Projekt Tvorivá spoločnosť informuje o možnosti zmeny spoločenského modelu zo spotrebiteľského na tvorivý výlučne a výhradne mierovou cestou v súlade s legislatívou krajiny. K samotnej zmene môže dôjsť v momente, ak so zmenou formátu súhlasí nadpolovičná väčšina populácie planéty prostredníctvom celosvetového referenda.

Status Človeka je najvyšší status, ktorý zaisťuje človeku všetky blahá, slobody a výhody Tvorivej spoločnosti, a človek ho nadobúda narodením.

High angle of woman relaxing on grass
Foto zdroj: freepik.com

Nakoľko človek má v Tvorivej spoločnosti zabezpečené všetky materiálne aj nemateriálne potreby, je eliminovaná prevažná väčšina podmienok, ktoré ľudí vedú k páchaniu trestnej činnosti, či iného protiprávneho konania. Pokiaľ aj napriek tomu človek vedome alebo cieľavedome zasiahne do slobôd a práv druhých, či už v rámci svojich osobných záujmov, alebo záujmov tretích osôb, pripraví sa tým o svoje výhody a slobody, resp. ich časť v závislosti od miery narušenia a nastupuje trestnoprávna rovina s jeho preventívnou a represívnou aj restoratívnou zložkou, ako právnym následkom protiprávneho konania, podobne ako je tomu dnes. Avšak na rozdiel od súčasnosti, v Tvorivej spoločnosti budú v súvislosti s novými technológiami všetky trestné činy odhalené a páchatelia spravodlivo potrestaní, pričom bude využívaná skôr restoratívna forma justície (zameraná na nápravu následkov, či už vo vzťahu k poškodenému, alebo páchateľovi) ako represívna (trest v dnešnom ponímaní, najmä najčastejšie ukladaný trest odňatia slobody), pričom sa bude klásť dôraz najmä na prevenciu kriminality.

Takže v konečnom dôsledku bude kriminalita takmer úplne odstránená (až na pár zrejme psychopaticky a sociopaticky narušených jedincov), na rozdiel od dnešného spotrebiteľského formátu, kde kriminalita každoročne narastá, mnohá je v latentnej (skrytej) forme a jej odhaľovanie a usvedčenie páchateľa je obzvlášť sťažené, a trestanie po rokoch od spáchania trestného činu neplní preventívny účel a to ani účel individuálnej prevencie (páchatelia sa aj napriek trestu opakovane dopúšťajú trestnej činnosti a čím ďalej, tým závažnejšej) a ani účel generálnej prevencie (neodradí od páchania trestnej činnosti ostatných, keď vidia, že nie všetky trestné činy sú odhalené a spravodlivo potrestané).

V médiách dochádza, pravdepodobne z nepochopenia, k prekrúteniu významu pojmu „status človeka“, čo má za následok vyvolávanie strachu, že človek v Tvorivej spoločnosti o niečo príde. Na základe uvedených informácií však vyplýva, že v dnešnom svete spotrebiteľského formátu žiadny človek nemá také výhody, ktoré Tvorivá spoločnosť garantuje od narodenia, a teda v súčasnom formáte spoločnosti nemá žiadny človek na planéte to, čo označujeme pojmom „status človeka“.

To, o čo človek v skutočnosti už v prechodnom období na Tvorivú spoločnosť príde, sú negatívne dôsledky spotrebiteľského formátu ako vojny, choroby, dlhy, chudoba, nedostatok, byrokracia, strach zo straty zamestnania, nerovnoprávnosť, diskriminácia atď.

Podmienky spotrebiteľského formátu totiž neumožňujú zabezpečiť také výhody, ktoré budú dostupné každému človeku už v prechodnom období na Tvorivú spoločnosť, resp. v samotnej Tvorivej spoločnosti.

Etický kódex novinára

Asociácia na ochranu novinárskej etiky v Slovenskej republike prijala Etický kódex novinára na základe dohody a súhlasu Asociácie vydavateľov tlače (nástupcu Združenia vydavateľov periodickej tlače), Slovenského syndikátu novinárov a Interactive Advertising Bureau Slovakia (IAB Slovakia) (reprezentant internetových médií) ako vyjadrenie záväzných etických štandardov pre novinársku prácu.

Autori tendenčných článkov, ktoré vo výsledku očierňujú účastníkov projektu ako aj samotnú myšlienku projektu Tvorivá spoločnosť, narušujú takmer všetky zásady novinárskej etiky, napriek tomu, že Etický kódex novinára je pre novinára záväzným. Jeho celé znenie si môžete vyhľadať na internete.

Skresľovanie  a manipulácia s informáciami, bohužiaľ, vedú k tomu, že sa k širokej verejnosti nedostanú pravdivé a závažné informácie. Každý z nás si však môže pozrieť hociktoré online fórum s hlavným názvom Globálna Kríza a urobiť si vlastný názor.

Zdroj: creativesociety.com; fórum „Globálna kríza. Zodpovednosť“

Na COP29 Allatra priestor dostala. Prečo nedostala priestor aj na Slovensku?

15.11.2024

Allatra sa venuje klíme. Výsledky dlhodobého prieskumu prezentovali aj na COP29 v Baku. Naše média mohli spomenúť túto novinku v záplave článkov. Avšak ich “sponzori” im očividne neplatia za pravdu. Prinášame informácie z konferencie pod taktovkou OSN, ktorá sa snaží nájsť kľúč k riešeniu spoločných klimatických problémov. Správu vysielala azerbajdžanská [...]

Čo mi ukázala návšteva židovskej synagógy

10.11.2024

V meste pod Zoborom je zrekonštruovaná židovská synagóga. Dnes sa v nej už nevykonávajú náboženské obrady. Cez veľké okná preniká mäkké svetlo, osvetľujúce výstavu na stenách historickej budovy. Mala som len chvíľku času. Zbežne som si ju pozrela. Nie, netušila som, že v našom meste bola kedysi Tisova či Hitlerova ulica. Počas II. svetovej vojny bolo z Nitry [...]

Metóda programovania mysle

08.11.2024

Ako často vidíte v správach alebo na sociálnych sieťach niečo ako: „Nebezpečná sekta!“ alebo „Hrozba pre spoločnosť“? Znie to desivo, však? Ale je tu dôležitá vec: takéto výrazy nie sú náhodné. Málokedy sa zamýšľame nad tým, prečo tieto výrazy znejú tak jasne a ostro, a práve to je metóda manipulácie prostredníctvom médií, ktoré programujú naše [...]

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.