My všetci, sukne a vysávač

Mám kamarátku, ktorá si rada kupuje nové sukne. Fakt som ju nevidela oblečenú v tej istej dvakrát. Vždy, keď príde s novým kúskom, usmeje sa a ospravedlňuje sa: „No a čo, nefajčím, nepijem, tak si aspoň sukne kupujem.” Sem-tam si pripomenie, že je podľa meradiel dnešnej spoločnosti stará dievka, ktorá „sedemdesiat sukien mala a predsa sa nevydala.”

Ja nie som zameraná na sukne. Ale na vysávače. Napriek tomu, že bývame v malom trojizbáku, máme 5 vysávačov. Ručný vysávač, ktorý fungoval 10 minút, klasický vysávač, ktorý viac hučí ako vysáva, robotický vysávač, ktorý sa rozbehne k jedinej prekážke v izbe a urputne do nej búcha, až kým ho nevypnem. Priemyselný vysávač je zas veľké nemehlo, manžel ho dovliekol z nejakej stavby a ja ho vyťahujem len počas veľkého upratovania. Veľké nádeje som vkladala do tyčového vysávača dva v jednom, ktorý som si vyberala na základe recenzií. Mal vynikajúco vysávať, aj umývať. Zlyhal aj v jednom aj v druhom. Nakoniec si najrýchlejšie so špinavou dlážkou v kuchyni poradí obyčajná trojeurová metla.

Foto zdroj: mykaelle/midyourney

„Kurnik, to nevedia urobiť jeden poriadny vysávač?” hundrala som, rozmýšľajúc, kde nastala chyba v programe. Technológie idú raketovým tempom. Každý rok sa prezentujú nové vylepšené verzie nielen vysávačov, ale aj mobilov, počítačov, kuchynských robotov, žehličiek, epilátorov… Stačí sa prejsť po obchode s elektrotovarom. Na jednej strane produkty sľubujú uľahčenie každodenného života, na druhú stranu zamoria krajiny tretieho sveta elektroodpadom. Na ich inovácii sa podieľajú vedecké kapacity z celého sveta, inžinieri však občas urobia chybu.

Stretla som sa aj s teóriou „kazítok” v elektrotechnike, ktoré majú zabrániť tomu, aby produkt fungoval doma celé desaťročia. Pri pohľade na naše zbláznené vysávače čoraz viac uvažujem nad tým, že táto teória nie je až tak celkom od veci. Môžeme si vybrať z tisícov verzií a modelov jedného produktu, no máloktorá z nich funguje bez problémov.

Uvedomujem si, aké je to mrhanie časom, financiami a našim potenciálom. A pritom všetkom sme si ani nevšimli, že narastajú problémy s klímou, ktoré berú tisíce ľudských životov a devastujú ekonomiku a hospodárstvo postihnutých krajín. Následky však onedlho pocítime všetci. Náš svet nezachránia vedci a inžinieri, ktorí vymýšľajú nový vysávač. Ani tí, ktorí pracujú nad najnovším modelom telefónu či zbrane, ktorá dokáže na diaľku zničiť tisíce životov jediným stlačením tlačidla. Zachráni nás zjednotený vedecký potenciál, kde môžu vedci využiť svoj rozum a schopnosti pre blaho ľudstva. Pretože klimatické zmeny nezastaví nový vysávač, ani super zbraň hromadného ničenia. Len vedci, ktorí ťahajú za jeden koniec, budú mať možnosť skoncentrovať svoj spoločný potenciál na vyriešenie extrémnych klimatických zmien. Inak sa stane, že nebudú mať pre koho ten super vysávač vymyslieť.

M.

Zdroj: creativesociety.com; fórum Globálna kríza. Zodpovednosť

Ruské úrady vs. pravda: Čo ak sa občania dozvedia, čo sa deje pod ich nohami?

28.03.2025

Súvislosti medzi príčinami a následkami …pokračovanie predchádzajúceho článku Pozrite sa na vlastnú seizmickú tomografiu – roztavený materiál v jadre, známy ako zóny LLSVP, sa rozširuje priamo pred vašimi očami. Vysvetlím vám, čo presne sú zóny LLSVP: sú to masívne oblasti roztaveného materiálu v zemskom jadre, ktoré sa detekujú, pretože seizmické vlny cez [...]

Plasty v hlavnej úlohe

21.03.2025

… pokračovanie predchádzajúceho blogu. Teraz vám poviem niečo iné – niečo, čo zrejme neviete. Nemohli ste to predvídať ani vypočítať kvôli nedostatku informácií a odbornej spôsobilosti. Aj bez hrozby sibírskeho chochola nám hrozí ešte jedno nebezpečenstvo rovnakého rozsahu. Je to hrozba, ktorú sme si sami vytvorili a pred ktorou niet úniku. Hovorím o mikro- a [...]

Zachraňujú svoje investície, kašlú na ľudí

19.03.2025

Opúšťajú Sibír II. Dovoľte mi, aby som sa vás opýtal: Čo si myslíte, že ich viedlo k tomu, aby sa tak náhle vzdali rozvoja Sibíri? Pripomínam, že tento program bol starostlivo vypracovávaný špičkovými odborníkmi viac ako 10 rokov. Bol to rozsiahly, dlhodobý projekt, do ktorého boli vložené obrovské prostriedky a veľké nádeje. A potom – náhly obrat. Prečo ho [...]

Russia Ukraine War

Fínsko sa vracia do obdobia zimnej vojny so Stalinom. Zásobí sa mínami proti Putinovej armáde, viac ako milión kusov nie tak dávno zničilo

04.04.2025 06:00

Fíni plánujú dávať na obranu tri percentá hrubého domáceho produktu a rozhodli sa odstúpiť od dohovoru OSN, ktorý zakazuje používanie protipechotných mín.

pellegrini

Pellegrini vo Vatikáne vyzval na jednotu v záujme spoločných hodnôt

03.04.2025 21:38

Delegácia prezidenta SR pricestovala na návštevu Svätej stolice pri príležitosti národnej púte.

Juraj Blanár

Blanár požiadal Španielsko o poskytnutie systému protivzdušnej obrany na území SR

03.04.2025 21:15

Blanár svojho rezortného kolegu o systém PVO požiadal v súvislosti s prítomnosťou španielskych vojakov na Slovensku.

Výbor pre hospodárske záležitosti Denisa Saková

Saková: O záchrane fabrík pred Trumpovými clami budeme rokovať s Bruselom. Poslanec Smeru obhajoval postup USA

03.04.2025 19:30

Ministerka hospodárstva Denisa Saková prehlásila, že štát pripravuje pomoc pre automobilky a aj malých či stredných podnikateľov.